2011. július 27., 09:012011. július 27., 09:01
A végzősök hat hónapig havi 250 lejt kapnak, ha azt az iskola befejezése utáni 60 napon belül igénylik, függetlenül attól, hogy sikeresen érettségiztek vagy sem. Az igazgató arra gyanakszik, hogy a fiatalok nem tudják, hogy kérhetik ezt a pénzt, és sürgeti őket, hiszen a kérések leadásának határideje augusztus 15.
Szintén népszerűtlen a diákmunka finanszírozására kiírt pénzösszegek igénylése. Az ügynökség a legtöbb 60 napra alkalmazható diákoknak havi 250 lejt pótol a fizetésébe. Kovászna megyében mindössze öt cég alkalmazott nyári munkára nyolc fiatalt lap- és ételkihordónak, holott a munkaerő-elhelyező ügynökség 200 diák bérének egy részét tudná folyósítani. Kelemen Tibor szerint a cégvezetők akár saját gyerekeiket is alkalmazhatnák, hiszen így tapasztalatot szerezhetnek a családi vállalkozás működéséről, és megkereshetik a zsebpénzüket. Az igazgató elmondta, a szomszédos Hargita megyében háromszor nagyobb az érdeklődés a diákalkalmazás iránt, mint Háromszéken.
Kelemen Tibor ugyanakkor arról tájékoztatott, hogy Kovászna megyében látványosan csökkent a bejegyzett munkanélküliek száma: a tavaly júliusi 11 százalékról és a júniusi 8 százalékról a jelenlegi 6,63 százalékra. A javulás azonban nem azzal magyarázható, hogy a munkanélküliek elhelyezkedtek, hanem azzal, hogy már nem kapnak állami támogatást, és kikerültek a rendszerből. Múlt hónapban Kovászna megyében 191 személyt alkalmaztak, ám 469-en elveszítették az állásukat. Ugyancsak a múlt hónapban 18 munkanélkülitől megvonták a támogatást, mert visszautasították a felajánlott állást vagy tanfolyamot, ők valószínűleg megegyeztek már egy más munkaadóval, vagy feketén dolgoznak, mondta az igazgató. A bérek tekintetében Kovászna megye továbbra is a rangsor végén kullog: míg az országos átlag bruttó bér 2008 lej, a háromszékiek havi 1203 lejt keresnek.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!