Tánczos Barna megerősítette: a költségvetés tervezetében nem szerepel az áfaemelés
Fotó: Gov.ro
Az idei évre tervezett 7 százalékos költségvetési hiány finanszírozásához Romániának mintegy 231 milliárd lejes hitelre van szüksége, amit külföldi és hazai pénzpiacokról készül biztosítani a kormány – jelentette ki hétfőn Tánczos Barna. A RMDSZ-es pénzügyminiszter megerősítette: az idei költségvetés tervezete nem számol sem az áfa, sem a munka adóterhének módosításával.
2025. január 13., 21:292025. január 13., 21:29
A pénzügyminiszter a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva a lakosság figyelmébe ajánlotta és jó megtakarítási lehetőségnek nevezte a Tezaur és a Fidelis államkötvényeket. Emlékeztetett arra, hogy az állampapírok kamata adómentes és magasabb a banki hozamoknál. „A román állam abban érdekelt, hogy ez a kamat ne külföldre, hanem a romániaiak zsebébe kerüljön” – jelentette ki Tánczos.
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
Beszélt arról is, hogy a kormány idén az önálló költségvetésű állami intézmények kiadásainak legkevesebb 5 százalékos lefaragását tervezi.
Az idei költségvetés tervezete nem számol sem az áfa, sem a munka adóterhének módosításával – erősítette meg ismét az RMDSZ-es tárcavezető. Szerinte tavaly a Világbank (IMF) több forgatókönyvet is javasolt Romániának a költségvetési hiány csökkentésére, de a kormány elvetette azt a változatot, amelyben az áfa emelése is szerepelt.
Hozzátette, hogy nem merült fel a munka adóterhének módosítása sem. A pénzügyminiszter szerint a kormány számára idén az lesz az elsődleges, hogy a nyugdíjakat és a fizetéseket a 2024-es szinten lehessen kifizetni. „Azért döntöttünk a közalkalmazotti bérek és nyugdíjak befagyasztása mellett, hogy biztosítsuk a jelenlegi szintjük megőrzését” – magyarázta.
Marcel Ciolacu miniszterelnök arra engedett következtetni hétfőn, hogy a kormány nem tervezi az általános forgalmi adó (áfa) emelését, illetve arra is, hogy „megdorgálta” Tánczos Barna pénzügyminisztert, aki az áfaemelés lehetőségéről beszélt.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!