Tánczos Barna megerősítette: a költségvetés tervezetében nem szerepel az áfaemelés
Fotó: Gov.ro
Az idei évre tervezett 7 százalékos költségvetési hiány finanszírozásához Romániának mintegy 231 milliárd lejes hitelre van szüksége, amit külföldi és hazai pénzpiacokról készül biztosítani a kormány – jelentette ki hétfőn Tánczos Barna. A RMDSZ-es pénzügyminiszter megerősítette: az idei költségvetés tervezete nem számol sem az áfa, sem a munka adóterhének módosításával.
2025. január 13., 21:292025. január 13., 21:29
A pénzügyminiszter a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva a lakosság figyelmébe ajánlotta és jó megtakarítási lehetőségnek nevezte a Tezaur és a Fidelis államkötvényeket. Emlékeztetett arra, hogy az állampapírok kamata adómentes és magasabb a banki hozamoknál. „A román állam abban érdekelt, hogy ez a kamat ne külföldre, hanem a romániaiak zsebébe kerüljön” – jelentette ki Tánczos.
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
Beszélt arról is, hogy a kormány idén az önálló költségvetésű állami intézmények kiadásainak legkevesebb 5 százalékos lefaragását tervezi.
Az idei költségvetés tervezete nem számol sem az áfa, sem a munka adóterhének módosításával – erősítette meg ismét az RMDSZ-es tárcavezető. Szerinte tavaly a Világbank (IMF) több forgatókönyvet is javasolt Romániának a költségvetési hiány csökkentésére, de a kormány elvetette azt a változatot, amelyben az áfa emelése is szerepelt.
Hozzátette, hogy nem merült fel a munka adóterhének módosítása sem. A pénzügyminiszter szerint a kormány számára idén az lesz az elsődleges, hogy a nyugdíjakat és a fizetéseket a 2024-es szinten lehessen kifizetni. „Azért döntöttünk a közalkalmazotti bérek és nyugdíjak befagyasztása mellett, hogy biztosítsuk a jelenlegi szintjük megőrzését” – magyarázta.
Marcel Ciolacu miniszterelnök arra engedett következtetni hétfőn, hogy a kormány nem tervezi az általános forgalmi adó (áfa) emelését, illetve arra is, hogy „megdorgálta” Tánczos Barna pénzügyminisztert, aki az áfaemelés lehetőségéről beszélt.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!