Tezaur államkötvény
Fotó: Pénzügyminisztérium
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
2025. január 10., 20:522025. január 10., 20:52
2025. január 10., 21:432025. január 10., 21:43
Tánczos Barna pénzügyminiszter a bejelentés kapcsán emlékeztetett, hogy a lakossági állampapírok nagyban hozzájárulnak a költségvetési hiány finanszírozásához, biztonságos befektetést jelentenek kedvező kamattal, és adómentes jövedelemnek számítanak. Emellett előnyük, hogy az állami költségvetésből fizetett kamat az országban marad, közvetlenül az állampolgárok zsebébe kerül.
Az államkötvények névértéke 1 lej, a kibocsátási tájékoztatóban meghatározott feltételek szerint kifizetett éves kamatuk adómentes. Ugyanakkor a Tezaur program keretében kibocsátott állampapírok átruházhatók és lejárat előtt visszaválthatók. Egy befektető a jegyzési időszakon belül többször is jegyezhet államkötvényeket, illetve kérvényezheti a veszteségesmentes visszaváltásukat. Államkötvényt azok a személyek vásárolhatnak, aki a jegyzés napjáig betöltötte a 18. életévét.
– január 13. - február 6. között online, kizárólag azon magánszemélyek számára, akik regisztráltak az országos adóhatóság (ANAF) Privát Virtuális Tér (SPV - Spațiu Privat Virtual) platformján az államkincstár által kibocsátott kötvényekre;
– január 13. - február 7. között az államkincstár fiókjainál;
– január 13. - február 6. között a városi, és 2025. január 13. - február 5. között a vidéki postahivatalokban.
A kibocsátási tájékoztató és a frissítései elérhetők a pénzügyminisztérium honlapján (https://mfinante.gov.ro/ro/web/trezor/titluri-de-stat-tezaur).
A tavalyi év első tizenegy hónapjában 30,054 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, 4,518 milliárd euróval, azaz 17,7 százalékkal nagyobb, mint 2023 azonos időszakában.
A 2024-re vonatkozó végleges számok a következő napokban állnak majd rendelkezésre, de a hiány valószínűleg 8,6 százalékos lesz – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes csütörtök este.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) felülvizsgált ideiglenes adatai szerint 2024 harmadik negyedévében stagnált a román bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévhez képest.
Románia spanyol mintára, nemzetbiztonsági okokból megakadályozhatja, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON energiacég romániai érdekeltségét – jelentette ki a Financial Times-nak nyilatkozva Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Év elejétől a tisztességes üzleti kapcsolatokat elősegítő szabályok javítják a gazdálkodók és a termelők pozícióját a felvásárlókkal szemben Magyarországon. A jogszabály az erdélyi beszállítókra is vonatkozik.
Három forgatókönyvet vázolt fel csütörtökön az Intelligens Energia Egyesület (AEI) arra, hogy mennyit kell majd fizetniük a háztartásoknak a földgázért és az elektromos energiáért április elsejétől.
Előfordulhat, hogy semmilyen különbséget nem tapasztalnak majd a polgárok az áram és a gáz árában tavasszal, mivel megmaradhat az ársapka – jelentette be Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Sokan nehezen tudják megemészteni a román kormány új „salátarendeletét”. A Krónika által megszólaltatott könyvviteli szakember szerint az államháztartás költségeinek lefaragása érthető, azonban az új adózás kivitelezése sok tekintetben elhibázott.
Az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség hamarosan összeállítja a januári szakszervezeti akciók menetrendjét, amit a 2025-ös költségvetési törvény tervezetének alakulásától tett függővé – nyilatkozta szerdán az Agerpresnek Bogdan Hossu.
szóljon hozzá!