Hat hónap növekedés után 1,4 százalékkal, 1002 euró/hasznos négyzetméterre csökkent májusban az eladásra kínált lakások országos átlagára, április végén még 1016 eurót regisztráltak – derül ki az Imobiliare.ro elemzéséből.
2016. június 03., 16:112016. június 03., 16:11
A jelenlegi szint amúgy így is 8 százalékkal a tavalyi év azonos időszakában jegyzett 928 euró/négyzetméteres ár felett marad. A vizsgált nagyvárosok közül az árak Brassóban változtak a leginkább, miközben Bukarest és Kolozsvár még nem érezte meg a hitelcseretörvény hatálybalépését. A fővárosban az elmúlt hónap leforgása alatt 0,4 százalékkal, 1121 euróról 1126 euróra nőtt a négyzetméterenkénti ár, ami 6,6 százalékkal haladja meg a 2015 májusában elért összeget.
Brassóban eközben az áprilisi 923 euró/négyzetméteres szintről 0,9 százalékkal, 915 euróra zsugorodott a négyzetméterenkénti ár. Ez azonban még mindig 7 százalékkal magasabb, mint a tavaly május végén regisztrált 855 eurós ár. A régi lakások enyhén, 0,2 százalékkal lettek olcsóbbak (912 euró), miközben az új építésűek ára 9,2 százalékot esett (926 euró).
Kolozsváron viszont 0,9 százalékkal drágultak a lakások az elmúlt hónapban, elérve a hasznos négyzetméterenként 1209 eurót, ami egyébként 13,9 százalékkal haladja meg az egy évvel korábban regisztrált 1061 eurós értéket. Leginkább, átlagosan 1,2 százalékos ütemben a régi lakások drágultak, elérve a négyzetméterenkénti 1250 eurót a múlt havi 1235 euró után. Az új építésűek ára 0,8 százalékkal, 1151 euró/négyzetméterre nőtt.
Konstancán már-már stagnálásról beszélhetünk: az áprilisi 957 euróról májusra 956 euróra esett a négyzetméterenkénti ár. Jászvásáron 0,7 százalékkal lettek olcsóbbak a lakások az Imobiliare.ro által nyilvánosságra hozott adatsorok szerint, egy hasznos négyzetméterért átlagosan 883 eurót kérnek el. Szintén 0,7 százalékkal zsugorodtak az árak Temesváron is, ahol így ismét az áprilisban elért 1000 euró alá esett a négyzetméterenkénti ár. Jelenleg átlagosan 993 euró/négyzetmétert kérnek el, ami 13,5 százalékkal haladja meg a 2015 májusában feljegyzett árat.
Az árcsökkenés teljes mértékben a régi lakások értékvesztésének tudható be, amelyek 1,2 százalékkal lettek olcsóbbak: az áprilisi 1003 euró után májusban 991 eurót kértek az eladók négyzetméterenként. Eközben 2,1 százalékos áremelkedéssel az új építésű lakások ára meghaladta az 1000 eurós lélektani határt: az áprilisi 985 eurós négyzetméterenkénti ár után egy hónappal később 1006 eurót regisztrált az Imobiliare.ro.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!