Fotó: A szerző felvétele
2010. május 12., 09:272010. május 12., 09:27
Kovászna megyében több szakmai egyesület működik, a vendéglátó-ipari egységek szövetsége, a panziók egyesülete, a kézművesek és népi mesterek egyesülete, de ezek működését össze kell hangolni, véli a szakember. A tervek szerint a klaszterbe a turisztikai adottságokkal rendelkező térségek, az idegenforgalmi programokat szervező önkormányzatok, a szakmai oktatást végző iskolák és egyetemek, utazási irodák és személyszállítással foglalkozó cégek vagy civil szervezetek is beléphetnek.
Vajda Lajos hangsúlyozta, akkor lehet magas szintű faluturizmusról beszélni, ha minden lehetséges résztvevő együttműködik: a panziós ajánlja a helyi rendezvényeket, a vendéglátós helyi hagyományos termékeket, hagyományos fogásokat tesz az asztalra, az utazásszervező a helyi népi mesterekre is felhívja a figyelmet.
„Ezzel bővül a kínálat, javul a szolgáltatások színvonala, a turistához eljut minden információ” – összegezte a gazdasági szakember. A klaszter a közös marketingre, a képzésre, az oktatásra fektetné a hangsúlyt, együtt hatékonyabban oldhatnák meg a kiállításokon való részvételt, a kölcsönös népszerűsítéssel kiépülne egy jól működő rendszer, véli Vajda. Mint emlékeztetett, Háromszéken a 19. század végére európai szintű gyógyüdülő-hálózat alakult ki, igényes gyógykezelésekkel és fürdőhelyekkel.
Előpatak, Bálványosfürdő, Sugásfürdő, Málnásfürdő és Kovászna gyógyvizeiről, ásványvízforrásairól, mofettáiról ismert, azonban az egykor híres fürdőtelepek elhanyagolt állapotban vannak, gyors beavatkozásra van szükség. Régen a falvak határában kis népi fürdők, mofetták voltak, ezek többnyire egy ásott gödörből, kideszkázott medencéből álltak, a legtöbbjük már betemetődött. Ezeket mind összefogással lehet helyreállítani, részletezte a tennivalókat Vajda Lajos.
A kezdeményező szerint a térség vonzerejét a gyógyfürdők, a látványosságok mellett a hagyományos ételek, a borvizek és a gasztroturisztikai rendezvények is növelik. Vajda szerint elsősorban a román vidékekről, Bukarestből kell vendégeket csalogatni, hiszen ők gyakran sokkal jobb fizetők, mint a külföldi turisták. A szakember ugyanakkor arról is beszélt, hogy a turisztikai klasztert országos érdekeltségűvé is ki lehetne terjeszteni.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.