Fotó: Páva Adorján
Abszurd, amatőr döntésnek, visszaélésnek nevezik szakemberek, érdekképviseletek a parlament szerdai határozatát, mellyel – derült égből villámcsapásként – energiatárolásra kötelezik a napelemes áramtermelő-fogyasztókat (legalábbis egy részüket), ráadásul visszamenőleges hatállyal is.
2024. június 27., 18:312024. június 27., 18:31
2024. június 27., 18:582024. június 27., 18:58
A bukaresti képviselőház által döntő házként elfogadott módosító tervezet értelmében a 10,8 és 400 kilowatt közötti teljesítményű rendszerekkel rendelkező vagy olyat telepítő prosumereknek kötelességük a teljesítmény legalább 30 százalékát lefedő akkumulátorpakkot is beüzemelni, ha 200 kW alatti rendszerről van szó, 200 és 400 kW között pedig 50 százalékos tárolási kapacitást kell megvalósítaniuk.
Zavart okoz, hogy az első kategóriát 3 és 200 kW teljesítményű rendszerek tulajdonosaira „szabták”, sőt a módosítás egyik cikke szerint bizonyos változtatások a 3–10,8 kW teljesítmény közötti berendezések birtokosaira is vonatkoznak, így egyelőre nehéz megállapítani, hogy az előírás valójában kikre vonatkozik – pedig fontos „részletkérdés”, hiszen a lakossági napelemtelepítők jelentős része a 10,8 kW alatti kategóriába tartozik.
A módosítást szerdán, a parlamenti vakáció előtti utolsó napon fogadták el a Szociáldemokrata Párt (PSD) törvényhozói kezdeményezésére, előzetes egyeztetés nélkül – már csak ez felháborította az érintetteket. De természetesen az új szabályok előírásai is kiverték a biztosítékot. A prosumereket és energiaközösségeket tömörítő szövetség (APCE) szerint ha valóban hatályba lép a módosítás, az eddigi tendenciákkal gyökeresen ellentétes álláspont felvállalásával hirtelen elbátortalanítják azokat, akik termelő-fogyasztóvá válnának. A visszamenőleges hatály szintén felháborító, mint ahogy a hálózatba töltés korlátozása is.
Az APCE szerint a kezdeményezés mögött „szakmailag” egy, a szolgáltatók és elosztóhálózat-üzemeltetők által megrendelt kutatás áll, amelyet a Bukaresti Műszaki Egyetem készített. Az érdekvédelmisek türelmetlenül várják, hogy ők is megkapják ezt a jelentést, illetve hogy a parlament által elfogadott jogszabály megjelenjen a Hivatalos Közlönyben. Viszont még ezt megelőzően leszögezték: abszurd helyzet áll elő, hiszen a kényszerítés révén kevesebb áramot fogunk felhasználni az országos hálózatból, ami visszaüt a szolgáltatók és hálózatüzemeltetők számára.
Bár első hallásra jól hangzik a negatív áramár fogalma, a mélypontra süllyedt fogyasztás és a megújuló energia előretörésének együttes hatása óhatatlanul kedvezőtlenül érintheti a lakossági fogyasztókat is.
Szintén elítélte a parlament döntését az Intelligens Energia Egyesület, amely szerint a napelemmel megtermelt energia részleges helyben tárolása sok szempontból előnyös, viszont a kényszerítés most választott módja elfogadhatatlan. Dumitru Chisăliță elnök szerint aberráns, hogy a prosumereket újabb jelentős kiadásokra, on-grid, azaz országos hálózatra csatlakoztatott berendezésük lecserélésére, kidobására kötelezik, alighogy megvásárolták azt, azaz még az árát sem hozta vissza a befektetés.
– szögezte le a szakember. Felhívta a figyelmet, hogy sok termelő-fogyasztó (például szociális intézmények, otthonok is) óriási anyagi erőfeszítéseket hozott, elérte anyagi korlátait, hogy megvalósítsa a befektetést, most meg újabb több ezer eurós kiadásra kényszerítik őket. Chisăliță úgy véli, az új előírások minden új napelemtelepítőre vonatkozhatnak, a régiek pedig támogatásban részesülhetnek, hogy megfeleltessék rendszerüket az elvárásoknak.
Hiába telepítettem napelemeket a telkemre, csak töredékét termelem annak az áramnak, amit termelhetnék; a hálózat ugyanis nem alkalmas az áram befogadására, és ha süt a nap, letiltja a napelemeimet – panaszolta a Krónikának egy olvasó.
Mint ismeretes, az úgynevezett on-grid áramtermelő napelemrendszer egyenáramot megtermelő napelemekből, azt váltóárammá átváltó inverterből áll, ezeket az épület elektromos rendszerére, illetve a szolgáltatói áramhálózatra csatlakoztatják. A háztartás pillanatnyi áramfogyasztását a napelemek „állják”, amit pedig ezen felül termelnek, az az országos hálózatba jut, amiért a prosumer valamilyen formában elszámolást kap.
Akkumulátoros napelemes rendszer esetén a napelemek mellett a feltöltött akkumulátor is biztosít egyenáramot az inverternek, például éjszaka, amikor nincs termelés. Ez mindenképpen előnyös a háztartás számára, hiszen az országos hálózatból vett áram mindenképp drágább, mint a saját termelés. Viszont egy akkumulátoros rendszer jóval költségesebb, mint a hagyományos: nagyjából megkétszerezheti a beruházás értékét.
Romániában havonta több ezer napelemes rendszert telepítenek országszerte, a termelő-fogyasztók száma év végére elérheti a 200 ezret – éppen az állam eddig támogató, ösztönző hozzáállásának köszönhetően. A Zöld ház programban 20 ezer lejes támogatást lehetett háztartásonként lehívni on-grid rendszerek telepítésére, óriási érdeklődés közepette.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!