Megállapodtak. John Kerry és Klaus Iohannis a glasgow-i klímacsúcson
Fotó: Presidency.ro
Románia kisméretű moduláris atomreaktorokat telepítene amerikai támogatással annak érdekében, hogy 2028-tól a klíma szempontjából tisztább energiát állíthasson elő – jelentette be az államelnöki hivatal.
2021. november 03., 07:432021. november 03., 07:43
A bejelentés előzménye, hogy – mint ismeretes – Klaus Iohannis államfő részt vett az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének Glasgowban zajló 26. ülésén, ahol John Kerry amerikai klímaügyi különmegbízottal folytatott megbeszélést.
A közlemény szerint a találkozón elhangzott, hogy a felek újabb lépéseket tesznek az amerikai–román atomenergetikai együttműködés bővítése érdekében, így Románia amerikai támogatással telepít kisméretű moduláris atomreaktorokat.
Iohannis hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás területén folytatott együttműködés tovább erősíti a román–amerikai stratégiai partnerséget.
Az uniós tagállamok közül Romániában az egyik legalacsonyabb az egy főre eső üvegházhatásúgáz-kibocsátás – jelentette ki Klaus Iohannis államfő kedden a skóciai Glasgowban.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter a hivatalos bejelentés szerint csütörtökön Glasgowba utazik, ahol
Mint ismeretes, Románia 2019-ben írt alá egy emlékeztetőt az ezt az új technológiát gyártó amerikai NuScale Power amerikai vállalattal, majd az idén januárban kapott Bukarest egy 1,27 millió dollár értékű vissza nem térítendő támogatást, hogy azonosítson lehetséges telepítési helyszíneket a moduláris atomreaktoroknak.
A NuScale terméke karbonsemleges energiát biztosít, és a gigawattos méretű atomerőművek létrehozásához szükséges pénzügyi ráfordításnál jóval alacsonyabb költségű megoldást kínál. Egyelőre még sehol nem üzemelnek ilyen atomreaktorok.
Száznál több ország részvételével megállapodás született kedden, az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének Glasgowban zajló 26. ülésén (COP26) a világ erdőségeinek megóvásáról és a felelős termőföldhasználat előmozdításáról.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!