Fotó: Bone Ewald
2009. június 03., 11:052009. június 03., 11:05
10.2 hüvelykes képátló felett már nem számít netbooknak a számítógép a Microsoft új licencelési politikája szerint. A nagyobb kijelzővel szerelt gépeket nem kínálhatják a gyártók a kedvezményes Windows 7 Starter és Home Basic for Small Notebook PCs nevű verziókkal. Elemzések szerint a Microsoft azt akarja megakadályozni, hogy az olcsóbb notebookokat is a netbookokra szánt operációs rendszerrel kínálják.
A memória és a merevlemez maximális méretéről is határozott a Microsoft. A netbooknak számító gépekben maximum 250 gigabitenyi hagyományos merevlemez vagy 64 gigabiteos memóriacsipes SSD-meghajtó lehet, memóriából pedig csak egy gigabitenyi érkezhet a géppel.
A kategória határain belül maradáshoz szigorúan egymagos processzor szükségeltetik – ennek az Intel Atom lapkája egyelőre eleget tesz – ami nem fogyaszt 15 wattnál többet, és aminek az órajele nem haladja meg a két gigahertzet – írja a TechARP.
Az Intel egyébként még az év eleji CES vásár előtt jelentette be a saját netbook-definícióját. A csipgyártó is 10 hüvelykben maximálta a kis gépek képernyőjét. „Azt javasoljuk a netbookgyártóknak, hogy ehhez az irányelvhez ragaszkodjanak a legjobb felhasználói élmény érdekében” – nyilatkozta a Techcrunch kérdésére válaszolva a csipgyártó szóvivője januárban. A cég komoly nyomást gyakorolt, hogy a gyártók ne jelentessenek meg 12-13 hüvelykes képernyővel szerelt, szubnotebook jellegű Atom-processzoros gépeket.
[origo]
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.