Fotó: Gábos Albin
A tavalyi évhez képest 3 százalékkal nőtt a minimálbér Romániában, ezzel pedig a 32. helyen áll az ország egy friss felmérés szerint, amelyben 56 államot vizsgáltak.
2021. január 19., 17:002021. január 19., 17:00
2021. január 19., 18:542021. január 19., 18:54
Bár a minimálbér bruttó 70 lejjel nőtt, egy friss tanulmány szerint ez a növekedés még azt sem fedezi, amennyivel nőtt az élelmiszerek ára. A Picodi.com kutatása szerint a minimálbér negyede az alapélelmiszerekre megy el. A tavalyi évhez képest 3 százalékkal nőtt a minimálbér, amivel világszinten a „középmezőnyben” áll Románia:
A tanulmány készítői szerint 2021-ben a fizetésünkből körülbelül havi 340 lejt alapélelmiszerekre fogunk elkölteni. A szakértők figyelmeztettek, hogy a minimálbér vagy egyéb juttatások megnövelése előtt fontos az alapos gazdasági elemzés, és a fenntarthatóságot kell szem előtt tartani, ellenkező esetben vállalkozások bezárásához és munkahelyek elvesztéséhez vezethet egy ilyen emelés.
„A minimálbér csak akkor nőhet, ha az alkalmazottként elvégzett munkád értéke is jelentősen növekszik. Politikusként jönni, tollat ragadni, és azt mondani, hogy szerintem a minimálbérnek ennyinek kell lennie, mert így megoldjuk a szegénység problémáját, nagyon problematikus. Ha van egy grafikonunk, melyen a minimálbért nagyon megnövelte egy politikus és a másik oldalon meg ott van hozzáadott érték, amely egyre romlik, akkor szerintem ez nem más, mint csőd” – vélekedett a Digi24 hírportál által idézett Cristian Păun közgazdász.
A könyvelési nyilvántartásban okoz bonyodalmakat a cégeknek, hogy a kormány január 13-tól emelte meg a minimálbért. A lapunk által megszólaltatott adószakértő szerint „huszárvágással” oldhatják meg a problémát, és bár nem kötelező, de már januártól 1-től megemelhetik a minimálbért, ez mindössze 14 l
A tanulmányból az is kiderül, vannak olyan országok is – mint például Nigéria vagy Üzbegisztán –, ahol a minimálbér olyan alacsony, hogy még egy alapélelmiszerekkel megrakott bevásárlókosár tartalmára sem elegendő. A felmérésben részt vevő országok egyharmada nem növelt minimálbért 2021-ben. Ezek közé tartozik Magyarország, Szlovénia, Észtország és az Amerikai Egyesült Államok is, ahol a minimálbér 2009 óta nem változott. A minimálbér legnagyobb növekedését Ukrajnában jegyezték (27 százalék évről évre), de még így is Ukrajnában az egyik legalacsonyabb a minimálbér (143 euró).
Németországban a minimálbér 1,5% -kal (35. hely), Nagy-Britanniában 7,7% -kal (13. hely), Csehországban pedig 11,6% -kal (8. hely) nőtt.
A Picodi.com által végzett tanulmányból az is kiderült, hogy egyes országokban a minimálbért keresők mentesek az adófizetés alól (Fülöp-szigetek és Hong Kong). Azonban a legtöbb országban a bruttó és a nettó érték között jelentős eltérés lehet, így a tanulmány szerzői csak a nettó értékeket vették figyelembe.
Fotó: Picodi.com
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!