Fotó: Gábos Albin
A tavalyi évhez képest 3 százalékkal nőtt a minimálbér Romániában, ezzel pedig a 32. helyen áll az ország egy friss felmérés szerint, amelyben 56 államot vizsgáltak.
2021. január 19., 17:002021. január 19., 17:00
2021. január 19., 18:542021. január 19., 18:54
Bár a minimálbér bruttó 70 lejjel nőtt, egy friss tanulmány szerint ez a növekedés még azt sem fedezi, amennyivel nőtt az élelmiszerek ára. A Picodi.com kutatása szerint a minimálbér negyede az alapélelmiszerekre megy el. A tavalyi évhez képest 3 százalékkal nőtt a minimálbér, amivel világszinten a „középmezőnyben” áll Románia:
A tanulmány készítői szerint 2021-ben a fizetésünkből körülbelül havi 340 lejt alapélelmiszerekre fogunk elkölteni. A szakértők figyelmeztettek, hogy a minimálbér vagy egyéb juttatások megnövelése előtt fontos az alapos gazdasági elemzés, és a fenntarthatóságot kell szem előtt tartani, ellenkező esetben vállalkozások bezárásához és munkahelyek elvesztéséhez vezethet egy ilyen emelés.
„A minimálbér csak akkor nőhet, ha az alkalmazottként elvégzett munkád értéke is jelentősen növekszik. Politikusként jönni, tollat ragadni, és azt mondani, hogy szerintem a minimálbérnek ennyinek kell lennie, mert így megoldjuk a szegénység problémáját, nagyon problematikus. Ha van egy grafikonunk, melyen a minimálbért nagyon megnövelte egy politikus és a másik oldalon meg ott van hozzáadott érték, amely egyre romlik, akkor szerintem ez nem más, mint csőd” – vélekedett a Digi24 hírportál által idézett Cristian Păun közgazdász.
A könyvelési nyilvántartásban okoz bonyodalmakat a cégeknek, hogy a kormány január 13-tól emelte meg a minimálbért. A lapunk által megszólaltatott adószakértő szerint „huszárvágással” oldhatják meg a problémát, és bár nem kötelező, de már januártól 1-től megemelhetik a minimálbért, ez mindössze 14 l
A tanulmányból az is kiderül, vannak olyan országok is – mint például Nigéria vagy Üzbegisztán –, ahol a minimálbér olyan alacsony, hogy még egy alapélelmiszerekkel megrakott bevásárlókosár tartalmára sem elegendő. A felmérésben részt vevő országok egyharmada nem növelt minimálbért 2021-ben. Ezek közé tartozik Magyarország, Szlovénia, Észtország és az Amerikai Egyesült Államok is, ahol a minimálbér 2009 óta nem változott. A minimálbér legnagyobb növekedését Ukrajnában jegyezték (27 százalék évről évre), de még így is Ukrajnában az egyik legalacsonyabb a minimálbér (143 euró).
Németországban a minimálbér 1,5% -kal (35. hely), Nagy-Britanniában 7,7% -kal (13. hely), Csehországban pedig 11,6% -kal (8. hely) nőtt.
A Picodi.com által végzett tanulmányból az is kiderült, hogy egyes országokban a minimálbért keresők mentesek az adófizetés alól (Fülöp-szigetek és Hong Kong). Azonban a legtöbb országban a bruttó és a nettó érték között jelentős eltérés lehet, így a tanulmány szerzői csak a nettó értékeket vették figyelembe.
Fotó: Picodi.com
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
szóljon hozzá!