2012. június 13., 08:452012. június 13., 08:45
Eszerint a 2008-ban regisztrált 96 ezer munkavállaló helyett jelenleg mindössze mintegy 76 ezer személy dolgozik az említett piaci szektorban. A romániai sörgyártók szövetségének legfrissebb adatai szerint 2012 első negyedévében a sörpiac 5 százalékos visszaesést jegyzett a megelőző év azonos időszakához képest. Ugyanakkor 2008 első három hónapját figyelembe véve – amikor az utóbbi évek egyik legmagasabb értékét jegyezték a szektorban – a csökkenés 23 százalékos volt ez év elején.
A szakemberek szerint a vásárlók többek között a legutóbbi téli szezonban tapasztalt hideg, valamint a január–februári erőteljes és gyakori havazások miatt fogyasztottak kevesebbet. Ugyanakkor a gazdasági válság okozta fizetéscsökkentések is jelentős mértékben hozzájárultak a piaci viszszaeséshez, hiszen míg az európai uniós átlag szerint egy állampolgárnak mintegy 8 percet kell dolgoznia egy üveg sörért, addig egy romániai lakos fél óra alatt keresi meg ugyanazt az összeget. 2009-ben és 2010-ben a piaci visszaesés 16 százalékos volt, tavaly azonban úgy tűnt, hogy a szektor a gazdaság javulásának köszönhetően stabilizálódik. Ez év elején viszont a vásárlóerő csökkenése miatt folytatódott a sörpiacon tapasztalt visszaesés.
Az európai uniós országok sörfogyasztásának mértékét mutató 20-as listában Románia a 19. helyet foglalja el, egy fogyasztó egy év alatt 58 liternyi sört iszik, ez az összes elfogyasztott alkohol 39 százalékát jelenti. Első helyen Csehország áll 156 liternyi menynyiséggel, a sör pedig az országos szinten megvásárolt alkoholmennyiség felét teszi ki, míg Írországban egy állampolgár átlagosan 131 litert fogyaszt egy év alatt. Németországban ez az átlag 115 liter. A lista utolsó pozícióját Ciprus foglalja el.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.