Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
A tavalyi év első 11 hónapjában 6447 külföldi tulajdonú vállalatot hoztak létre Romániában, 6,2 százalékkal kevesebbet, mint 2022 azonos időszakában – derül ki a cégbíróság (ONRC) csütörtökön közzétett adataiból.
2024. január 04., 11:532024. január 04., 11:53
A 6447 új cég alaptőkéje összesen 123,435 millió dollár volt, 3,24-szerese az előző év januárja és novembere között bejegyzett új külföldi vállalatok 38,105 millió dolláros összesített alaptőkéjének.
A legtöbb cég a nagy- és kiskereskedelem, illetve gépjárműjavítás (24,46 százalék), a szakmai, adminisztratív, tudományos és műszaki szolgáltatások (20,77), a szállítás, raktározás, kommunikáció (13,4) területén tevékenykedik.
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint
A külföldi vállalatok relatív többsége (52 677) olasz érdekeltségű volt, de a legnagyobb részvénytőkével (12,907 milliárd dollárral) holland befektetők rendelkeztek, összesen 6073 cégben.
Románia is szeretne beszállni az elektromos autók akkumulátorainak gyártásába: Florin Spătaru gazdasági miniszter azt kéri a kormánytól, hogy az általa vezetett minisztérium kapjon megbízást arra, hogy keressen külföldi befektetőket.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!