Fotó: Aotbattery.com
Románia is szeretne beszállni az elektromos autók akkumulátorainak gyártásába: Florin Spătaru gazdasági miniszter azt kéri a kormánytól, hogy az általa vezetett minisztérium kapjon megbízást arra, hogy keressen külföldi befektetőket, akik érdeklődnek az „elektromobilitáshoz” szükséges akkumulátorok gyártása iránt, és keressen finanszírozási lehetőségeket az akkumulátorgyártás állami támogatási rendszerének mechanizmusa révén.
2023. március 15., 10:142023. március 15., 10:14
Az erről szóló memorandumot a pénzügyminisztérium, a környezetvédelmi, a külügyi, a beruházási és az európai projektekért felelős minisztérium, valamint a Versenytanács elnöke hagyta jóvá.
Florin Spătaru szerint
„Románia számára az akkumulátorgyártás stratégiai fontosságú a tiszta energiára való áttérés, az ipar korszerűsítése és versenyképessége szempontjából. Ez ösztönözni fogja a munkahelyteremtést és a gazdasági növekedést, fellendíti a kutatást és az innovációt, és felkészíti a román ipart az EU éghajlatváltozással kapcsolatos kötelezettségvállalásainak és céljainak teljesítésére, figyelembe véve a Párizsi Megállapodást is” – áll a memorandumban.
A miniszter szerint a tiszta energiára való folyamatban lévő átállás nagy keresletet fog eredményezni az akkumulátorok iránt.
A kimutatások szerint világszerte 4 millió elektromos jármű van forgalomban, és ez a szám 2028-ra 200 millióra nő, 2040-re pedig eléri a 900 milliót.
„Az akkumulátorok az autó értékének akár 40 százalékát is kiteszik” – teszi hozzá a dokumentum.
Mint ismeretes, egyes európai uniós törekvések szerint 2035-től fokozatosan kivonnák a belső égésű motorral hajtott gépjárműveket. Bár ezt több ország – köztük Németország és Olaszország mellett Magyarország és Románia – is ellenzi, versenyfutás zajlik az akkumulátorgyártó kapacitások kiépítéséért.
Magyarország ebben jelentős előnyben van, miután a kínai Contemporary Amperex Technology közölte, hogy 7,34 milliárd eurós beruházással akkumulátorprojektet indít Debrecenben.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!