Fotó: Aotbattery.com
Románia is szeretne beszállni az elektromos autók akkumulátorainak gyártásába: Florin Spătaru gazdasági miniszter azt kéri a kormánytól, hogy az általa vezetett minisztérium kapjon megbízást arra, hogy keressen külföldi befektetőket, akik érdeklődnek az „elektromobilitáshoz” szükséges akkumulátorok gyártása iránt, és keressen finanszírozási lehetőségeket az akkumulátorgyártás állami támogatási rendszerének mechanizmusa révén.
2023. március 15., 10:142023. március 15., 10:14
Az erről szóló memorandumot a pénzügyminisztérium, a környezetvédelmi, a külügyi, a beruházási és az európai projektekért felelős minisztérium, valamint a Versenytanács elnöke hagyta jóvá.
Florin Spătaru szerint
„Románia számára az akkumulátorgyártás stratégiai fontosságú a tiszta energiára való áttérés, az ipar korszerűsítése és versenyképessége szempontjából. Ez ösztönözni fogja a munkahelyteremtést és a gazdasági növekedést, fellendíti a kutatást és az innovációt, és felkészíti a román ipart az EU éghajlatváltozással kapcsolatos kötelezettségvállalásainak és céljainak teljesítésére, figyelembe véve a Párizsi Megállapodást is” – áll a memorandumban.
A miniszter szerint a tiszta energiára való folyamatban lévő átállás nagy keresletet fog eredményezni az akkumulátorok iránt.
A kimutatások szerint világszerte 4 millió elektromos jármű van forgalomban, és ez a szám 2028-ra 200 millióra nő, 2040-re pedig eléri a 900 milliót.
„Az akkumulátorok az autó értékének akár 40 százalékát is kiteszik” – teszi hozzá a dokumentum.
Mint ismeretes, egyes európai uniós törekvések szerint 2035-től fokozatosan kivonnák a belső égésű motorral hajtott gépjárműveket. Bár ezt több ország – köztük Németország és Olaszország mellett Magyarország és Románia – is ellenzi, versenyfutás zajlik az akkumulátorgyártó kapacitások kiépítéséért.
Magyarország ebben jelentős előnyben van, miután a kínai Contemporary Amperex Technology közölte, hogy 7,34 milliárd eurós beruházással akkumulátorprojektet indít Debrecenben.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!