Kevés diák vállal nyári munkát

Nincs tömeges érdeklődés a cégek részéről a diákok foglalkoztatása iránt. Bár a megyei munkaerő-elhelyező ügynökségek 250 lejjel támogatják azokat a munkáltatókat, akik legtöbb hatvan napig tartó nyári idénymunkára középiskolai tanulókat vagy egyetemi hallgatókat hivatalos keretek között alkalmaznak, úgy tűnik, az erdélyi és partiumi megyékben nem örvend túl nagy népszerűségnek az országos program.

Bíró Blanka

Szucher Ervin

Nagy Orsolya

Kiss Előd-Gergely

Forró Gyöngyvér

2011. július 13., 07:232011. július 13., 07:23

A törvény értelmében egyébként a 16–18 évesek napi hat órát dolgozhatnak teljes bérért, de csak szülői jóváhagyással állhatnak munkába, míg az egyetemisták napi 8 órán át foglalkoztathatóak, és nincs szükségük a szülők beleegyezésére.

Egy neve elhallgatását kérő üzletember a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott, a korábbi években alkalmazott nyáron fiatalokat, de a túl bürokratikus és bonyolult ügyintézés miatt inkább úgy oldja meg, hogy az alkalmazásában álló személyek minden feladatot elvégezzenek. Mások ugyanakkor attól tartanak, hogy ha diákokat alkalmaznak, ellepik a vállalkozást a különféle ellenőrök.

Van azonban pozitív példa is. A székelyudvarhelyi Norada Készruhagyár igazgatója, Mihály János megkeresésünkre elmondta, minden évben szoktak fiatal munkásokat alkalmazni, idén nyárra eddig 12 fiatalt vettek fel, főként olyanokat, akiknek a szülei is a gyárban dolgoznak. „Kisebb munkákat végeznek el, mint az anyagosztályozás, cérnaszedés, kicsit így ők is hozzászoknak a munkához, és a szülőket is segítjük ezzel, ráadásul a gyerekek a szüleik felügyelete alatt dolgozhatnak” – ecsetelte az igazgató.

Átlagos a Hargita megyei érdeklődés

Az előző két évhez viszonyítva átlagosnak mondható a 2011-es nyári idénymunkára alkalmazottak száma – jelentette ki lapunk érdeklődésére Pănescu Tibor, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség vezetője. Mint részletezte, tegnap reggelig 15 munkaadó adta le a nála munkába álló 53 személy meghatározott idejű alkalmazásához szükséges iratcsomót. Pănescu hangsúlyozta, még van idejük a fiataloknak jelentkezni, így majd nyár végén mondható el pontosan, mennyire volt ilyen szempontból sikeres a szezon. A nyári idénymunkára jelentkezők főként gimnazisták, de akad közöttük olyan is, aki egyetemre jár. A legtöbb fiatalt eddig a fafeldolgozás területére alkalmazták, ezt követi második helyen a könnyűipar, a ruhagyártás, illetve a harmadik helyen szerepel a népszerűségi listán a turizmus és a különböző szolgáltatások.

Maros megyében is van még keret

Maros megyéből többnyire a segesvári és marosvásárhelyi cégek élnek a törvény által biztosított kedvezménnyel. Azok közül is főként a vendéglátóiparban tevékenykedő vállalkozások, tudtuk meg Reghina Fărcaştól, a megyei munkaerő-elhelyező ügynökség vezetőjétől. „Elsősorban konyhára alkalmaznak vakációzó diákokat. De van rá eset, nem is egy, hogy a textiliparba vettek fel tinédzserkorúakat” – ecsetelte Fărcaş. A fiatalok közül a legtöbb a tizedik vagy a tizenegyedik osztályt végezte. A kilencedikesek még túl kicsiknek számítanak, míg az elballagottak közül csak a pótérettségire készülők sorolhatók a diákok sorába, őket viszont most jobban leköti a tanulás, mint a pénzszerzési lehetőség. Az AJOFM igazgatója továbbá elmondta, hogy a megyében van még anyagi keret további cégek támogatására.

Egyetlen érdeklődő Kovászna megyében

Kovászna megyében korántsem mutatkozik hasonló érdeklődés: eddig mindössze egy cég jelentkezett a munkaerő-elhelyező ügynökségnél, hogy igénybe venné a diákmunka után járó állami támogatást. Kelemen Tibor, az ügynökség igazgatója lapunknak elmondta, az érdeklődő kézdivásárhelyi vállalkozó a vendéglátásban ajánl idénymunkát fiataloknak, ám a szerződést még nem véglegesítették. Az elmúlt években nem volt pénzügyi keret a diákmunka támogatására, ám idén több mint száz fiatal foglalkoztatásába tudnak bepótolni, tudtuk meg. Kelemen Tibor elmondta, minden lehetőséget kihasználnak, hogy a vállalkozók körében népszerűsítsék ezt a lehetőséget, mert feltételezik, hogy az üzletemberek nem értesültek, hogy erre a célra is kaphatnak pénzt. Mint részletezte, az a tapasztalatuk, hogy a termelésben több a fizetés, mint például a szolgáltatások terén, ám az ügynökség ágazattól függetlenül havi 250 lejt pótol a diákok bérébe.

Bihar megyében nincs pénz

Eddig mintegy tíz cég érdeklődött a Bihar Megyei Munkaerő-elosztó Ügynökségnél a diákok szezonális alkalmazásáért járó szubvenciók ügyében, közülük kettő már a kérvényt is benyújtotta – tájékoztatta lapunkat Daciana Nica, az ügynökség aligazgatója. A pénzüket azonban egyelőre nem kaphatják meg a munkaadók, mivel az egyéb hasonló szubvenciókra már májusban elment az erre kapott teljes pénzalap. Azt, hogy mikor jön, ha egyáltalán jön még pénz erre a célra, nem tudni, de az igazgató-helyettes azt mondja, amint megkapják a kiegészítést, a jelentkező munkaadók is megkaphatják, ami jár nekik – minden diák és egyetemista alkalmazásáért a 250 lejt. Tavaly tizenkét Bihar megyei vállalkozás részesült a szubvencióból, ezek összesen hét egyetemistának és huszonkilenc iskolásnak biztosítottak nyári munkát.

Kolozs megyei előkészületek

Egyelőre még csak az előkészületek zajlanak, de már több cég jelezte, hogy részt vesz a Kolozs Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség programjában – tudtuk meg Ana Maria Chiciudeantól, az intézmény szóvivőjétől. Mint részletezte, jelenleg az iratcsomók összeállítása zajlik, de szerinte az eddigi érdeklődés alapján nem kell attól tartani, hogy a program kudarcba fullad.



 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 21., szerda

Felszámolnak Kolozsváron egy, a 19. század végén alapított gyárat

Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.

Felszámolnak Kolozsváron egy, a 19. század végén alapított gyárat
2025. május 21., szerda

Nicușor Dan: van pénz a nyugdíjakra és a bérekre

Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.

Nicușor Dan: van pénz a nyugdíjakra és a bérekre
2025. május 20., kedd

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában

Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában
2025. május 20., kedd

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma
2025. május 19., hétfő

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait

A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait
2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér