Ketyegő bomba a román gazdaság

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Nagyjából a politikai korteskedésről és a Románia számára lehangoló statisztikai adatok bemutatásáról szólt a Romániai Magyar Üzleti Egyesület (RMÜE) Marosvásárhelyen szervezett soros, egyben évzáró konferenciája. Míg az RMDSZ jelöltjei önmaguk és szervezetük gazdasági intézkedéseit próbálták kedvező fényben feltüntetni, a szakelőadók a hazai üzleti élet válságos állapotára hívták fel a figyelmet.

Szucher Ervin

2012. november 26., 08:402012. november 26., 08:40

Jöttek, mondtak, mentek

A gazdasági konferencia első negyven percében jobbára a politikai reklám kapott helyet. Annak ellenére, hogy a pártatlanságra törekedő szervezők mindkét romániai magyar versenypárt képviselőit meghívták, végül csak az RMDSZ két csúcspolitikusa tartott előadást.

Az elmúlt két évtizedben Romániában a legtöbb átgondolatlan döntés a tanügyi politikában született, ez pedig közvetett módon a gazdaságot is érintette – vélekedett Borbély László, hozzátéve, hogy ahány miniszter megfordult az oktatási tárca élén, annyi elképzelést, stratégiát kísérleteztek ki a diákokon. Így történhetett meg például a szakoktatás lefejezése. Egy dologban azonban valamennyi tárcavezető egységesen munkálkodott: a rendszer minél több tananyaggal tömje a gyerekek fejét. „Nálunk az a lényeg, hogy a gyermek minél többet tanuljon. Senkit nem érdekelt, hogy abból mi a hasznos tudnivaló és mi nem. Az sem számít, hogy a tananyag közel kilencven százalékát elfelejti” – mutatott rá az oktatási rendszer logikátlanságaira Borbély.

A politikus szerint szinte megmagyarázhatatlan, hogy az eltelt, közel huszonhárom év alatt a hazai oktatásért felelős személyek nem igazodtak a körülöttünk lévő államokban történt változásokhoz. Előadása második felében Borbély László áttért az RMDSZ gazdaságserkentő intézkedéseinek felleltározására, emlékeztetve a teremben lévő vállalkozókat, hogy az RMDSZ volt az, amely többek között kiharcolta a kis- és közepes vállalkozók által igénybe vehető Kogălniceanu-kártya bevezetését, az ifjú gazdák támogatását, a fiatalokat alkalmazó cégek támogatását, valamint az Első otthon program beindítását.

„Hogy működik a rendszer vagy sem, az már más kérdés” – fűzte hozzá. A kampányízű előadássorozatot az RMDSZ másik jelöltje, Frunda György folytatta, hangsúlyozván, hogy a szövetségnek és személyesen neki köszönhetők azok az intézkedések, melyek a gazdaság fellélegeztetéséhez vezettek. Példaként a minimális adó eltörlését és a januártól alkalmazandó, utólagos áfabefizetést említette, amit ő maga javasolt.

Frunda arra is kitért, hogy a kormányváltást követő fél évben lényegesen nőtt a külföldi beruházások aránya. Mondandójuk befejeztével a politikusok és stábjaik nyomban továbbálltak. „Elnézést, de kampányban vagyunk” – magyarázta az egy meghívott előadótól kissé szokatlan gesztust Frunda György.

Elgondolkodtató statisztikák

A politikusoktól eltérően érzékeli a gazdaságserkentő intézkedések hatását Diósi László, az OTP Bank romániai vezérigazgatója és egyben a RMÜE elnöke. A pénzügyi szakember az ország jelenlegi gazdasági helyzetét elemezve úgy fogalmazott, hogy egy ketyegő bomba, amire nagyon oda kellene figyelni. Szerinte annak ellenére, hogy a lakosság átlagéletkorára vonatkozó mutatók nagyon szépek, a kép csalóka, hiszen a fiatalok közül nagyon sokan külföldön találtak munkát.

A foglalkoztatás szempontjából a mutatók alapján a lakosság 29 százaléka mezőgazdaságból él. „Ez részben azt jelenti, hogy óriási annak a tömegnek az aránya, amely fizikai munkával biztosít önmaga és családja számára megélhetést, illetve azt is, hogy az így megtermelt GDP nagyon függ az időjárás szeszélyeitől” – fejtette ki Diósi. A romániai kis- és középvállalkozások helyzetét elemző RMÜE-elnök néhány érdekes statisztikai adattal alátámasztott jelenségre hívta fel a figyelmet.

Például Romániában két hét alatt be lehet jegyezni egy céget, míg egy másik volt szocialista államban, Lengyelországban kétszer ennyi időbe telik a vállalkozás létrehozása. A hitelfelvételi lehetőségek is egyszerűbbek és jobbak, mint a környező országokban. Ennek ellenére a külföldi befektetők mégis Varsót részesítik előnyben Bukaresttel szemben. Norvégiában a befektetések megtérülési rátája mintegy 90 százalékos, nálunk viszont a harmincat sem éri el.

A hazai kis- és középvállalatok működtetői a válság idézte, belső kereslet csökkenése mellett a barátságtalan gazdasági környezetre panaszkodnak. Egy felmérés szerint ezek közül elsősorban a túlzott fiskalitásban, a bürokráciában és az inflációban látják vállalkozásuk fékezőelemeit. Ezzel is magyarázható, hogy a romániai KKV-któl befolyt adók nemcsak az uniós átlagtól, de a szerbiai, sőt moldvai szinttől is elmaradnak.

Győrfy Lehel Zoltán, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem tanára bizonyos számadatok megtévesztő hatására hívta fel a figyelmet. Példaként említette, hogy tévhit, hogy minél fejlettebb egy ország, annál nagyobb a kezdő vállalkozói aktivitás. „Nagyon sok kényszervállalkozót találunk a kevésbé fejlett országokban.

A válság hatására ezek száma azonban világszerte nőtt az utóbbi két-három évben” – mutatott rá a kolozsvári egyetem közgazdaság- és gazdálkodástudományi karának adjunktusa. Győrfy egy 2200 fős mintán elvégzett felmérés eredményeit is megosztotta. Ezekből egyebek mellett kiderült, hogy 2007 óta a hazai potenciális vállalkozók aránya duplájára nőtt, azonban a csődbe jutott vállalkozások száma is megkétszereződött. Érdekes és egyben elgondolkodtató adat az is, hogy a romániai lakosság közel 60 százaléka azt szeretné, ha mindenkinek egységes életszínvonala lenne. Öt évvel ezelőtt ez az arány még ötven százalék alatt mozgott, ami a kommunizmus elvein alapuló elképzelés.

„Ebből is kitűnik, hogy létezik egy nosztalgikus, a múltba tekintő hangulat, ami semmiként nem vall vállalkozóbarát szellemre” – kommentálta a felmérés eredményeit a BBTE oktatója. Győrfy mesteriző diákja, Major Tamás az üzleti élet „napos oldalára” hívta fel a figyelmet. Szerinte romániai magyar kisvállalkozók számára helyzetelőnyt jelenthet, hogy – akár már az egyetemi évek alatt – információt, tudást és tapasztalatot anyanyelvükön vehetnek át Magyarországról.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 06., kedd

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt
2025. május 06., kedd

Nagyváradra is „besiklott” a világ egyik vezető sportszergyártója

Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Nagyváradra is „besiklott” a világ egyik vezető sportszergyártója
2025. május 06., kedd

Magyarországon volt a legolcsóbb a földgáz, Románia is dobogós

A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.

Magyarországon volt a legolcsóbb a földgáz, Románia is dobogós
2025. május 06., kedd

5 lejt meghaladó euró, elszálló kamatok: sokba fáj a polgároknak Simion első fordulós győzelme és a kormányválság

Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.

5 lejt meghaladó euró, elszálló kamatok: sokba fáj a polgároknak Simion első fordulós győzelme és a kormányválság
2025. május 05., hétfő

Beleremegett a Bukaresti Értéktőzsde az elnökválasztás első fordulójának eredményébe

A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.

Beleremegett a Bukaresti Értéktőzsde az elnökválasztás első fordulójának eredményébe
2025. május 04., vasárnap

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját

Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját
2025. május 01., csütörtök

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére

Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére
2025. április 30., szerda

Zárulgat a bérolló, de az egyenlőtlenségek továbbra is társadalmi feszültségeket generálnak

Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.

Zárulgat a bérolló, de az egyenlőtlenségek továbbra is társadalmi feszültségeket generálnak
2025. április 30., szerda

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok
2025. április 30., szerda

A romániai életszínvonal jelentős javulására számítanak az ING elemzői

Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.

A romániai életszínvonal jelentős javulására számítanak az ING elemzői