Fotó: Biró István
2012. március 28., 07:492012. március 28., 07:49
A versenykiírásra egyébként az ausztrál Oz Minerals, a holland Dundee Holding BV, valamint a bulgáriai Ellatzite Med vállalat is jelentkezett, utóbbit később kizárták az illetékesek.
A szaktárca a továbbiakban tárgyal a kanadai cég vezetőivel a részvények eladására, illetve vásárlására vonatkozó szerződés kikötéseiről. A román állam már több alkalommal is eladásra kínálta a rézbányát, 2008-ban és 2011-ben is árverést írtak ki, az eljárást végül ez év márciusára halasztotta a gazdasági tárca. A Cupru Min privatizálását egyébként a kormány még 2006-ban jóváhagyta, a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megegyezés értelmében pedig az eljárás határideje április vége.
Amint a gazdasági minisztérium közleménye rámutat, a rézbánya privatizálási stratégiája megfelel a konkurenciára vonatkozó európai uniós előírásoknak. Az eljárást követően a tulajdonos minden bizonnyal folytatja a kitermelést, új munkahelyeket létesít, ugyanakkor technológiai beruházásokat is tervez, hozzájárulva a környék ipari tevékenységének fejlesztéséhez – vélik a szaktárca illetékesei.
Florin Vlădan, az Ipari Privatizációs Hivatal (OPSPI) igazgatója szerint a kanadai Roman Copper a román állam szempontjából is kedvező áron vásárolta meg az abrudbányai bányát.
„A cég várhatóan 10 napon belül utalja majd át a pénzösszeget, amellyel egyébként nagyon elégedett vagyok” – nyilatkozta Vlădan. Mint mondta, nehéz megjósolni, hogy mi lesz a rézbánya sorsa a tranzakció után, a privatizációs szerződés ugyanis semmilyen, a tevékenységre, fejlesztésre, illetve beruházásokra vonatkozó kötelességet nem ír elő, az Európai Bizottság ugyanis 2008 óta megtiltotta ezt.
„Az állami tulajdonban lévő javakat felvásárló magánbefektetők így minden esetben szabad kezet kapnak. A szerződés aláírását követően egyébként a kormánynak sem lesz semmiféle kötelezettsége a bányával kapcsolatban” – mutatott rá a hivatal vezetője. Hozzátette: a beruházó engedélyét kérik, hogy nyilvánosságra hozhassák a szerződés részleteit.
Az államnak sikerült teljes egészében túladnia a Transelectrica részvényeinek a tőzsdén most áruba bocsátott 15 százalékán. A kisbefektetők kétszeresen túljegyezték a számukra felkínált kvótát, míg az intézményi befektetők a rendelkezésre álló mennyiség 88 százaléka iránt érdeklődtek. |
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.