Fotó: Ilusztráció
2010. március 31., 09:402010. március 31., 09:40
A tulajdonos nem fektetett be semmit, az épületekre lakat került, a turisták elmaradtak. A brassói vállalkozó utoljára 2007-ben ajánlotta fel a málnási önkormányzatnak a létesítményeket, akkor 700 ezer eurót kért. Kasléder József polgármester a Krónika kérdésére elmondta, múlt héten találkozott az üzletemberrel, megkezdték a tárgyalásokat az esetleges adásvételről, bár az árról még nem esett szó. Az elöljáró szerint a turisztikai létesítményeket kormányprogrammal fel lehetne újítani, és így újra be lehetne azokat kapcsolni a turisztikai körforgásba.
Mint részletezte, erről már tárgyaltak Elena Udrea idegenforgalmi miniszterrel is. Ahhoz azonban, hogy finanszírozást lehessen igényelni, a helyi önkormányzatnak meg kell szereznie az ingatlanok tulajdonjogát. A polgármester elmondása szerint még nem tudják, honnan lesz pénz a vételárra, de ha kell, részletekben fizetik ki. Kasléder ugyanakkor bizakodó, szerinte a lényeg, hogy legyen akarat az eladásra és a vásárlásra is. Ioan Niculae azonban visszafogottabb. Mint hangoztatta, ő hajlandó eladni málnási tulajdonait, de szerinte a községnek nincs annyi pénze, hogy kifizessék ezek ellenértékét. A vállalkozó elismerte, nem fektetett be semmit Málnásfürdőn, viszont – hangsúlyozta – kifizette az állam felé felhalmozott adósságokat.
„Málnásfürdőn is ugyanaz a helyzet, mint a sepsiszentgyörgyi Bodok Szálló esetében, én eladnám, de nem akad, aki megvenné” – fogalmazott Niculae. Az önkormányzat eközben próbál változtatni a kialakult helyzeten, visszaadni Málnásfürdő egykori fényét, kihasználni a meglevő természeti adottságokat. Már évekkel ezelőtt elkészítették egy élményfürdő terveit, a becslések szerint több mint 19 millió euróba kerülő beruházást részben európai uniós pályázatokból valósítanák meg. A tervezett költségeket és bevételeket figyelembe véve a befektetés 12 év alatt térülne meg. A gazdasági válság miatt azonban a potenciális beruházók elmaradtak, így egyelőre, de – hangsúlyozta Kasléder – nem végleg mondtak le az aquapark megvalósításáról. Inkább kivitelezhetőnek tartják ezzel szemben a kalandpark kiépítését, amely a Málnás-patak völgyének felső részében helyezkedne el, négy kilométer távolságra a falut átszelő 12-es országúttól.
A fejlesztésnek helyet adó 13,8 hektár terület az önkormányzat tulajdonában van. A kalandparkba sípálya, menedékház, szánkópálya, túrasípálya, kerékpárpálya, drótkötélpálya, nyári bobpálya, tanösvény, gyermekjátszópark várná a turistákat. A beruházás értéke 35 millió euró, ami nyolc év alatt megtérül. Kasléder József szerint feltétlenül tenni kell valamit, ellenkező esetben a fürdőtelep leépülése folytatódik, villái sorra összeomlanak, gyógyforrásai lassan elapadnak. Málnásfürdő térségében végződik a Dél-Hargita hegység vonulata, a vulkanikus eredetű kőzeteket átvágó törésvonalak mentén gazdag ásványvíz- és szén-dioxid-feltörések vannak, amelyek mofettákat hoznak létre. A 18. században a Semsey család kezdte a fürdő kiépítését egy gerendákkal bélelt medencével, amelyet Lobogónak neveztek el. 1893-ban adták át a kétmedencés Herkules-fürdőt. Az üdülőtelep 1989 után teljes hanyatlásnak indult.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.