2009. május 25., 11:162009. május 25., 11:16
A pénteken a Rétyi Nyírben megszervezett konferencia már erre alapozott. A természeti rezervátumban felállított hatalmas sátorban zajlottak az előadások, a meghívottakat pedig szekérrel szállították a konferencia helyszínére. Tamás Sándor, a háromszéki önkormányzat elnöke a rendezvényen hangsúlyozta, a megye idegenforgalmát arra kell építeni, amiben ez a térség más, vagy több, mint a többi, megemlítette a rezervátum híres tavirózsáit, és hangsúlyozta, ezekhez hasonló turistacsalogató értéke még sok van a megyének.
A rendezvény házigazdája, Demeter János, a háromszéki önkormányzat alelnöke a Rétyi Nyírbe tervezett látogatási központ terveit ismertette. Az elképzelés szerint a természetvédelmi rezervátum mellett hoznák létre a központi egységet, majd később öt-hat kisebb központot is létesítenének a megye más, védettnek nyilvánított területeinek közelében. Ezek a központok Háromszék természeti értékeit, turisztikai látványosságait mutatnák be. Külföldi mintára leshelyeket létesítenének, hogy a látogatók közelről megcsodálhassák a vadállatokat, anélkül, hogy bárki is veszélybe kerülne. Sándor István, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója előadásában éppen ezeket a fotósoknak létesített leshelyeket mutatta be, a kunyhószerű les üvegfalán át láthatók az állatok, de ők csak a saját tükörképüket látják.
A konferencián többször is elhangzott, hogy a Nagyvárad–Brassó–Bukarest-autópálya és a Brassó mellett, Vidombákon létesülő repülőtér segítheti a háromszéki turizmus fellendülését. A rendezvényen részt vett Sorin Munteanu, a turisztikai minisztérium államtitkára, aki támogatást ígért a Kovászna megyei programokhoz, és kifejtette, megfelelő fejlesztés mellett komoly turizmust lehet a térségben kialakítani. A konferenciát a Nature Photo 2009 című fotókiállítás színesítette, a természetfotókat a természetben, a fák, bokrok ágaira függesztették ki.
Szombaton a hagyományos kolbászparádéval folytatódott a Háromszéki Turisztikai Napok rendezvénysorozat. A sepsiszentgyörgyi új sportcsarnokban több mint hetven csapat töltött csapatonként tíz kilogramm húsból kolbászt, hagyományosan, székely „sápadt kolbászt”, pirospaprikást, csípőset. A szervezők a jó hangulat ellenére hiányolták, hogy a gasztronómiában érdekelt húsfeldolgozók és a helyi éttermek nem neveztek be csapatokkal a vetélkedőre. Kovászna megyében több mint száz ilyen vállalkozás működik, és közülük csak tíz nevezett be. Vajda Lajos, a Kis- és Közepes Vállalkozók Szövetsége, az ASIMCOV vezetője a szupermarketek helyi vezetőinek rótta fel, hogy felkérésüket még csak nem is továbbították a központ felé, és nem vettek részt a helyi közösség által kezdeményezett rendezvényen.
Az egész napos eszem-iszommal, zenével, tánccal járó parádén a mesterszakácsokból, üzletemberekből, elöljárókból alakult zsűri több díjat is kiosztott. A csapatok közül kettő képviseli majd Romániát az októberben sorra kerülő híres békéscsabai kolbászfesztiválon: az első díjas csernátoni Enikő panzió és a legelegánsabb csapat különdíját megszerző Veterán Néptáncosok csapata.
Vasárnap a maksai Óriáspince-tetőn zárult a rendezvény, a művelődési központ által szervezett HáromszÉKünk szekértáborban 27 háromszéki település tette szekérre és mutatta meg értékeit és ételkülönlegességeit.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.