2009. május 22., 10:102009. május 22., 10:10
A május elsejétől alkalmazott 3 százalékos csökkentésen túl július elsejétől további 5 százalékkal csökken majd a földgáz ára – jelentette be Emil Boc miniszterelnök az Országos Eenergiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) elnökének tájékoztatása alapján. A kormányfő közölte, az ANRE a kormány felkérésére végzett elemzés nyomán jutott arra a következtetésre, hogy a földgáz világpiaci árának csökkenése nyomán lehetséges az energiahordozó árának romániai csökkentése is.
A szerda esti kormányülésről – amelyen az idézett elemzést ismertették – kiszivárgott információk szerint ugyanakkor Petru Lificiu ANRE-elnök nem számszerűsítette a lehetséges árcsökkentés mértékét, csupán arról tájékoztatta a kormánytagokat, hogy lehetséges a földgáz árának csökkentése. Ennek mértékét azonban az Európai Unióban alkalmazott díjszabások mértékétől is függővé tette.
A gázárcsökkentés a választások előtti politikai kampány részévé vált: Iulian Iancu szociáldemokrata képviselő, a képviselőház ipari bizottságának elnöke korábban egyenesen 30 százalékos csökkentés lehetőségéről beszélt. Véleményét arra alapozta, hogy az idei év első hónapjaiban a tavalyi év azonos időszakához képest egyharmaddal csökkent a földgázfelhasználás mértéke, ezért úgy vélte, a lakossági földgáz árcsökkenése is lehet ilyen mértékű. A jelentős fogyasztáscsökkenésről először Petru Lificiu számolt be, indoklásként a gazdasági válságot hozva fel. A szolgáltatók ugyanakkor már a május elsejétől alkalmazott 3 százalékos csökkentés nyomán is arra panaszkodnak, hogy a bevételeik nem fedezik a kiadásokat.
Lificiu egyébként a hónap elején arról is beszélt, hogy a földgáz ára mellett a lakossági elektromos áram díjszabása is csökkenhet az év közepétől, pontos számadatot azonban ez esetben sem mondott. A villamos energia árát utoljára 2008 július elsejétől módosították, ekkor a korábbi értékhez képest 4,4 százalékkal drágult.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.