Kolozsváron is találkozhatunk harmadik országból érkezett vendégmunkásokkal
Fotó: Kiss Judit
A bukaresti munkaügyi minisztérium által vitára bocsátott határozattervezet szerint jövőre 100 ezerről 140 ezerre emelik a Romániába hozható, harmadik országbeli külföldi munkavállalók számát.
2023. november 29., 17:212023. november 29., 17:21
Az eJobs munkaerő-közvetítő platform szerdán közzétett elemzése azt valószínűsíti, hogy el is érheti a 140 ezret 2024-ben a Romániában munkavállalási engedéllyel dolgozó külföldiek száma, ami 40 százalékkal több az idei évre engedélyezett kvótánál.
A januártól november végéig a platformon meghirdetett közel 350 000 állás közül 86 000-et a kereskedelemben, 51 000-et a szolgáltatások ágazatában, 40 000-et az élelmiszeriparban, 37 000-et a turizmusban, 32 000-et a szállítás/logisztika ágazatában, 28 000-et az építőiparban kínáltak.
Az eJobs bér-összehasonlító szolgáltatása, a Salario szerint az említett ágazatokban a kezdőfizetés 2600 és 3600 lej közötti. A legmagasabb, 3600 lej, az építőiparban, 3100 lej a szállítás és disztribúció ágazatában, 3000 lej a kereskedelemben, az élelmiszeriparban és vendéglátóiparban és 2600 lej a turizmusban.
Összehasonlításképpen: az intézmény adatai szerint 2022-ben 108 885 munkavállalói engedélyt bocsátottak ki, 2021-ben pedig 49 954-et. 2023. szeptember 30-án Románia területén munkavállalás, kiküldetés vagy más tevékenység céljából tartózkodási engedéllyel rendelkező, harmadik országbeli külföldiek száma 72 337 volt.
Öt-hat hónapot kell várnia egy fülöp-szigeteki vendégmunkásnak, hogy a román hatóságok engedélyt adjanak neki a beutazásra, miközben Magyarországon ez az időszak nem több 45 napnál.
A bukaresti kormány nem tudja, hogy az Európai Unión kívülről a munkaerőhiány miatt behozott külföldi vendégmunkások közül hány távozott akár legálisan, akár illegálisan Romániából – írta szerdán az Economedia.ro gazdasági portál.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!