Kolozsváron is találkozhatunk harmadik országból érkezett vendégmunkásokkal
Fotó: Kiss Judit
A bukaresti munkaügyi minisztérium által vitára bocsátott határozattervezet szerint jövőre 100 ezerről 140 ezerre emelik a Romániába hozható, harmadik országbeli külföldi munkavállalók számát.
2023. november 29., 17:212023. november 29., 17:21
Az eJobs munkaerő-közvetítő platform szerdán közzétett elemzése azt valószínűsíti, hogy el is érheti a 140 ezret 2024-ben a Romániában munkavállalási engedéllyel dolgozó külföldiek száma, ami 40 százalékkal több az idei évre engedélyezett kvótánál.
A januártól november végéig a platformon meghirdetett közel 350 000 állás közül 86 000-et a kereskedelemben, 51 000-et a szolgáltatások ágazatában, 40 000-et az élelmiszeriparban, 37 000-et a turizmusban, 32 000-et a szállítás/logisztika ágazatában, 28 000-et az építőiparban kínáltak.
Az eJobs bér-összehasonlító szolgáltatása, a Salario szerint az említett ágazatokban a kezdőfizetés 2600 és 3600 lej közötti. A legmagasabb, 3600 lej, az építőiparban, 3100 lej a szállítás és disztribúció ágazatában, 3000 lej a kereskedelemben, az élelmiszeriparban és vendéglátóiparban és 2600 lej a turizmusban.
Összehasonlításképpen: az intézmény adatai szerint 2022-ben 108 885 munkavállalói engedélyt bocsátottak ki, 2021-ben pedig 49 954-et. 2023. szeptember 30-án Románia területén munkavállalás, kiküldetés vagy más tevékenység céljából tartózkodási engedéllyel rendelkező, harmadik országbeli külföldiek száma 72 337 volt.
Öt-hat hónapot kell várnia egy fülöp-szigeteki vendégmunkásnak, hogy a román hatóságok engedélyt adjanak neki a beutazásra, miközben Magyarországon ez az időszak nem több 45 napnál.
A bukaresti kormány nem tudja, hogy az Európai Unión kívülről a munkaerőhiány miatt behozott külföldi vendégmunkások közül hány távozott akár legálisan, akár illegálisan Romániából – írta szerdán az Economedia.ro gazdasági portál.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!