Florin Cîţu PNL-es szenátor
Fotó: Facebook/Florin Cîţu
Egy Brüsszelbe eljuttatott dokumentumban a román kormány a közalkalmazottak bérének jövő évi befagyasztására tett ígéretet az Európai Bizottságnak. Eugen Teodorovici pénzügyminiszter elismerte: reális forgatókönyvről van szó.
2018. október 20., 14:312018. október 20., 14:31
2018. október 20., 16:082018. október 20., 16:08
A kormányzati dokumentumban foglaltakat Florin Cîţu, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátora hozta nyilvánosságra szombaton. A politikus közösségi oldalán közzétett megkeresés tanúsága szerint a bukaresti kormány azt tervezi, hogy 2019-ben a 2018. decemberi szinten befagyasztja a közalkalmazottak bérét.
„A PSD–ALDE-koalíció elárulta a román népet és hazudott neki. Egyértelmű, hogy Románia gazdasági válságba került, ezért a kormány jövőre megszorító intézkedéseket alkalmaz” – állapította meg a közgazdász-politikus. Az ellenzéki szenátor szerint a kormány terveiből az következik, hogy a közszférában dolgozóknak az infláció mértékével egyenértékűen csökkenni fog a fizetése, a hitelkamatok emelkedése pedig tovább csökkenti a vásárlóerőt.
Eugen Teodorovici pénzügyminiszter ugyancsak szombaton elismerte a dokumentum létezését. A tárcavezető a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva úgy fogalmazott, a bérek befagyasztása reális „forgatókönyv, munkaváltozat”. „Ez egy kormányzati forgatókönyv, egy lehetséges változat, a kormány ugyanis évek óta így jár el. Gyakorlatilag valamennyi tagállam ezt csinálja, számításokat, forgatókönyveket juttat el az Európai Bizottságnak, és aztán ilyen vagy amolyan döntéseket hoz” – jelentette ki Teodorovici.
A Viorica Dăncilă vezette kormány pénzügyminisztere nem rejtette véka alá, hogy tárcája a közalkalmazottak bérének befagyasztására tett javaslatot, sőt azt is hasznosnak tartaná, ha befagyasztanák az állásokat is, ugyanakkor átszervezést hajtanának végre a közszférában.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
szóljon hozzá!