Fotó: Agerpres
2011. január 07., 10:322011. január 07., 10:32
A témában csütörtökön egyeztetett a jegybank épületében Traian Băsescu államfő, Emil Boc miniszterelnök és Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter Mugur Isărescuval, a nemzeti bank elnökével és a jegybank igazgatótanácsának tagjaival. „A találkozó keretében kielemezték az Európai Unióval, az IMF-fel, a Világbankkal és más nemzetközi pénzintézetekkel korábban megkötött hitelszerződések helyzetét, emellett egy új megállapodás alapjait is lefektették” – áll a nemzeti bank közleményében.
A találkozó keretében ismét kiemelték azt a tényt, hogy az egészséges gazdasági fejlődés újraindítása érdekében létfontosságú a pénzügyi stabilitás és a szerkezeti reformok végrehajtása. Traian Băsescu államfő egy nappal korábban már megemlítette, hogy szükséges egy, Bukarest és az IMF között megkötendő elővigyázatossági jellegű hitelmegállapodás megkötése, amelynek legfőbb célja a pénzügyi stabilitás biztosítása. A szerződés alapját a pénzügyi rendszer megerősítése, az adórendszer egyszerűsítése, az európai uniós alapok hatékony felhasználása és a munkaerőpiac rugalmassá tétele kell hogy képezze az államfő szerint. „Véleményem szerint meg kell állapodnunk az IMF-fel, de pénzre egyelőre nincs szükségünk. Ha mégis arra a következtetésre jutnánk, hogy pénzre van szükségünk, akkor – hogy ne a piacról vonjuk el, továbbra is hozzáférhetővé téve a romániai cégek számára a hitelforrásokat – esetleg az Európai Uniótól vehetünk fel pénzt, mivel az Uniónak van egy, az eurózónán kívüli államok támogatására szánt alapja. Ezért elővigyázatossági megállapodást kell kötnünk az IMF-fel” – hangoztatta Băsescu. Ilie Şerbănescu gazdasági elemző szerint ugyanakkor az újabb hitel azért szükséges, miert nincs miből visszafizetni az elsőt.
Az IMF igazgatótanácsa pénteken vitatja meg a korábbi hitelmegállapodásba foglalt feltételek teljesítéséről szóló hatodik jelentést, és amenynyiben jóváhagyja az abban foglaltakat, Románia megkaphatja a hetedik, 0,9 milliárd eurós hitelrészletet. Mint ismeretes, Bukarest 2009-ben egy nyolc részletből álló hitel biztosításáról kötött szerződést az IMF-fel. Az ország eddig 11,27 milliárd eurót kapott meg az összesen 13,15 milliárdból. Ehhez hozzáadódik még az Európai Bizottságtól kapott 3,5 milliárd euró, amely egy 5 milliárdos keret eddig megkapott része, valamint az a 300 millió, amelyhez a Világbankkal megkötött egymilliárdos megállapodás nyomán jutott hozzá. A 2009 májusában aláírt hitelmegállapodás értelmében Románia összesen mintegy 20 milliárd eurós hitelt kap.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.