Fotó: Bone Ewald
2009. május 21., 10:532009. május 21., 10:53
Robin Hood-adóval fenyegeti a külföldi bankokat Emil Boc miniszterelnök. A kormányfő a közszolgálati rádióban sugárzott nyilatkozatában leszögezte: amennyiben a külföldi bankok visszavonják romániai hitelajánlataikat, és külföldre viszik az itteni profitot, a kormány azonnal súlyos ellenintézkedéseket vezethet be.
Ezek közül a Robin Hood-adóként elhíresült adónem bevezetését említette meg, amelynek értelmében többletadót rónának ki a pénzintézetek nyereségére. „Ha a külföldi bankok romániai leányvállalatai kizárólag a romániai polgárokra kívánják terhelni a veszteségeket, és az anyabankokba utalják át az itt elért nyereséget, a kormány sem ül majd a babérjain” – fenyegette meg a pénzintézeteket Boc.
A kormányfő szerint a pénznek az országban kell maradnia, már csak azért is, mert mostanáig a bankok óriási profitot értek el Romániában. Boc ugyanakkor közölte: egyelőre nem kapott olyan jelzéseket, hogy a bankok a nyereség kimenekítésére készülnének, ám a banki piacon már léteznek ilyen irányú félelmek.
Márciusban egyébként kilenc külföldi tulajdonú bank tett ígéretet arra, hogy nem állítják le a hitelezési tevékenységet Romániában, kedden pedig Brüsszelben az EU és a Nemzetközi Valutaalap képviselőinek jelenlétében egyeztettek a jegybank vezetőivel a tőke Romániában tartásának feltételeiről. A jegybank ugyanakkor hűteni igyekszik a kedélyeket, és árnyalni a kormányfő kijelentéseit.
Nemzeti banki illetékesek szerint a Boc által beharangozott többletadó bevezetése éppen hogy felgyorsítaná a külföldi tőke menekülését az országból. „Az ilyesmi lehetetlen. Egy ilyen jellegű intézkedés ugyanis épp a várthoz képest ellentétes magatartást eredményez” – vélik a nemzeti bank szakértői. Hasonló véleményen vannak a kereskedelmi bankok vezetői is, akik szerint a Robin Hood-adó csak menekülésre késztetné a pénzintézeteket.
A banki vezetők szerint a lépés már csak azért sem indokolt, mivel az első negyedévben a kereskedelmi bankok mintegy 50 millió eurós veszteséget könyveltek el. 2008 szeptembere és 2009 márciusa között ugyanakkor mintegy 2,3 milliárd eurót vittek ki az országból.
A mostani megállapodás értelmében a gazdaság újjáélesztése és a hitelezési folyamat ismételt beindítása érdekében a pénzintézetek tőkeemelést hajtanak végre romániai leánybankjaikban. Steven van Goningen, a Raiffeisen Bank Románia elnöke tegnap közölte, a megállapodást aláíró kilenc bank kész arra, hogy hat hónap múlva újra tárgyalóasztalhoz üljön a kormánnyal, hogy az újratőkésítés körülményeiről tárgyaljanak, de nem tartotta valószínűnek, hogy fél éven belül jelentős változások következnének be a gazdaságban.
Azt ugyanakkor közölte: az anyabankok egy hónapon belül aláírják a kilenc romániai kirendeltség és a valutaalap, valamint az Európai Unió képviselői között kedden, Brüsszelben megkötött feltételek alapján a megállapodást a tőke Romániában tartásáról.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.