2012. július 05., 09:362012. július 05., 09:36
Noha a globális adósságválság még hosszú ideig rányomja a bélyegét a részvénypiacokra, és a piacoknak az EU-csúcs utáni „eufóriája” előbb-utóbb elmúlik, a pozitív hatása az Erste elemzése szerint a nyár végéig kitarthat. Míg az euróövezetben átlagosan 92 százalék, az Egyesült Államokban pedig 107 százalék a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államadósság, addig a térségben – Magyarország kivételével – 60 százalék alatt van – mutatott rá Fritz Mostböck vezető elemző a sajtótájékoztatón.
A jövőben is az euróövezetinél nagyobb növekedés várható, ami hosszú távon kedvezően befolyásolja a piacokat. Lefelé módosították ugyanakkor néhány ország, így Horvátország és Csehország növekedésére vonatkozó előrejelzésüket (–1,8 százalékra, illetve –0,8 százalékra). Magyarország, valamint Románia „megfigyelési listán” van ebben a tekintetben az elemzőknél, fennáll a várakozások lefelé módosításának lehetősége. Jelenleg 0,5 százalékos GDP-csökkenést, illetve 1,2 százalékos növekedést várnak 2012-re. Növekedés tekintetében Törökország a „bajnok” – mondta el Henning Esskuchen részvénypiaci elemző. Noha a várható 3 százalékos török GDP-növekedés jóval kisebb a tavalyi, „túlfűtött” 11 százaléknál, az elemzők a török részvényportfóliókat ajánlják elsősorban. Törökország mellett Lengyelország a másik „favorit”, 2,6 százalékos növekedéssel.
A bankok úgynevezett tőkealkalmazkodási tevékenysége a régióban nem mértékadó, és jóval alacsonyabb, mint az euróövezet perifériáján. Ebben a tekintetben a magyarországi adat a térséghez képest magas, azonban szintén elmarad az euróövezetitől és nem ad igazán okot aggodalomra – mondta az elemző. Az MTI kérdésére úgy vélekedett, ha folytatódik a közeledés az EU-val és az IMF-fel való megállapodás felé, akkor stabilizálódni fog a mutató. „Továbbra is téma ezzel szemben a térségben a likviditás. Feltörekvő piaci befektetési alapok tavaly 50 milliárd dollárt vontak ki, idén májusig 35 milliárd dollárt” – mutattak rá az elemzők.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.