Munkaügyi miniszter: a szolidaritási együttható kiegészíti a jövő évi százalékalapú nyugdíjemelést
Fotó: Haáz Vince
Simona Bucura Oprescu munkaügyi miniszter hétfőn bejelentette, hogy egy „szolidaritási együttható” bevezetésével fog növekedni a fogyatékkal élők nyugdíja. Ígérete szerint az erre vonatkozó jogszabálytervezetet legkésőbb november első felében a kormány elé terjeszti.
2024. szeptember 30., 14:392024. szeptember 30., 14:39
Tulceán tartott sajtótájékoztatóján a miniszter elmondta, mivel az új nyugdíjtörvény a hozzájárulás elvére épül, és a fogyatékkal élők a nyugdíjra jogosító teljes szolgálati időnek csak körülbelül egyharmadát, 10–15 évet tudták ledolgozni, nem a nyugdíjtörvény, hanem a fogyatékkal élők védelméről szóló 2006/448-as törvény módosítása lehet számukra a megoldás. Eszerint
– magyarázta Oprescu, hozzátéve, hogy a miniszterelnök kérésére november 15-ei határidővel elkészül a törvénymódosítás tervezetével.
A bukaresti Győzelem téren tüntetnek hétfőn 10 és 14 óra között a fogyatékkal élő nyugdíjasok.
– idézte a minisztert az Agerpres hírügynökség.
Simona Bucura Oprescu hozzátette, hogy az új törvény alapján ezután nyugdíjba vonuló fogyatékkal élők plusz nyugdíjpontokban részesülnek, és ezek emelik majd a jövedelmüket.
Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken a Facebook-oldalán bejelentette, hogy külön nyugdíjtörvényt dolgoznak ki a fogyatékkal élők számára, amelyik tiszteletben tartja a munkájukat és tisztes megélhetést biztosít számukra.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
szóljon hozzá!