2010. augusztus 11., 10:362010. augusztus 11., 10:36
„Az új megszorító intézkedések egy újabb gazdasági visszaesésbe fogják taszítani idén Romániát, miközben a befektetők bizalma most romlott első ízben az idei évben” – fogalmaz a Reuters. A brit hírügynökség és az OeKB Ausztria által háromhavonta készített felmérésből kiderült, az üzletemberek Románia iránti bizalmi indexe áprilisban még 18 pont volt, ez azonban júliusra 11-re esett vissza.
Eközben a Kelet-Közép-Európa iránti bizalom ugyanabban a periódusban 21 pontról 23-ra nőtt. A legnagyobb mértékű javulást Ukrajna esetében regisztráltak, ahol korábban mínusz 11 ponton állt a bizalmi index, s most pedig 10 pontot jegyeztek. Oroszország megítélése is 10 pontot javult, 25-ről 35-re. Jelen pillanatban a legjobb megítélésnek Lengyelország – az egyetlen régiós állam, amelyben 2009-ben nem volt recesszió – örvend, majd Csehország és Oroszország következik.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.