2009. november 20., 16:492009. november 20., 16:49
Ilie Van, a Románia Szárnyas-tenyésztők Szövetségének elnöke szerint a tenyésztők kénytelenek lesznek január elsejétől 20-30 százalékkal drágítani a szárnyashúst, mivel 2010-től már nem kaphatnak állami szubvenciót az Európai Unió előírásai szerint. Az állami támogatás összege jelenleg állatonként 1,6 lej.
Van szerint a szárnyas-, főleg a csirkehús piaca az utóbbi évek legnehezebb időszakát éli. „Egyetlen hét alatt a termelői árak a kilogrammonkénti 6,2 lejről 5,5 lejre csökkentek. Ennek az az oka, hogy az EU-tagállamok között nincs áfa-fizetés, ezért a csirkehús-importőrök külföldön megvásárolják az árut, itthon pedig a hazai termelőkénél alacsonyabb áron forgalmazzák” – fejtette ki a csirketenyésztők szövetségének elnöke. Hozzátette: az importok nyomására a hazai tenyésztők kénytelenek voltak több mint 10 százalékkal csökkenteni az árakat. Hangsúlyozta azonban, hogy ebből a viszonteladók húznak hasznot, mivel ők továbbra is az eddigi árakon forgalmazzák a boltokban a szárnyashúst.
„Ha a kormány nem lép fel sürgősen az olcsó csirkehús-importok ügyében, a hazai termelők nagy része jövőben csődbe megy” – szögezte le Van.
A szövetség adatai szerint a romániai csirkehúsfogyasztás 25 százaléka származik importból.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.