Fotó: Pinti Attila
Tavaly novemberhez képest 17,4 százalékkal több autót írtak forgalomba idén novemberben Európában – derül ki az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) csütörtökön közzétett adataiból, amelyeket a Reuters ismertetett. A Dacia lekörözte a Skodát az eladott autók tekintetében.
2022. december 15., 11:342022. december 15., 11:34
2022. december 15., 13:512022. december 15., 13:51
A 16 nagy európai autógyártó vállalatot tömörítő szervezet, az ACEA adatai szerint 2022 novemberében az Európai Unióban, az Egyesült Királyságban és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) országaiban (Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc) 1,014 millió autót helyeztek forgalomba, ami 17,4%-kal több, mint 2021 novemberében. Az Európai Unióban eladott autók száma egy év alatt 16,3%-kal nőtt.
Az idei év első 11 hónapjában Romániában 116 891, Európában 10,196 millió, az EU-ban pedig 8,359 millió autót helyeztek forgalomba.
A nagy autógyártók közül a Volkswagen-csoport eladásai novemberben jelentősen, 36,4%-kal nőttek a Volkswagen és az Audi márkáknak köszönhetően, míg a Stellantis csoport eladásai 1,1%-kal csökkentek.
A Renault csoport eladásai novemberben 2,1%-kal 88 178 darabra nőttek, miközben a Renault márkájú autók eladásai 4,4%-kal csökkentek. A Dacia márkájú autókból 39 802 darabot adtak el, ez 11,5%-os növekedést jelent.
Az idei év első 11 hónapjában a Dacia eladásai 14%-kal nőttek az előző évhez képest, míg a legtöbb márka esetében csökkenés volt tapasztalható. Az idei év első 11 hónapjában összesen 393 574 Dacia autót helyeztek forgalomba Európában, megelőzve ezzel az olyan márkákat, mint a Fiat, a Citroen, az Opel és a Seat.
Bár az európai autóeladások már a negyedik egymást követő hónapban nőttek, még így is jóval a 2019-es szint alatt maradnak, mivel az autógyártóknak továbbra is számos kihívással kell szembenézniük, például a chiphiánnyal és az energiaválsággal – közölte az Agerpres.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!