2012. október 12., 08:192012. október 12., 08:19
Mihail Constantin, az ANAF alelnöke a Román Nemzeti Bank (BNR) által Bukarestben rendezett gazdasági konferencián elmondta, a cégek eladósodása miatt az adóhivatal egyre nehezebben tudja behajtani az adókat és illetékeket, megoldást pedig a javak lefoglalása sem jelent, ezek ugyanis nagyon hamar elértéktelenednek a vásárlóerő gyengülése miatt.
„Gazdasági és pénzügyi tevékenység helyett az adóhatóság egyre inkább jogi jelleget ölt, hogy be tudja hajtani törvényes juttatását a vállalatoktól. A jelenség utoljára évekkel ezelőtt, 1997 körül volt ennyire aggasztó” – panaszolta Mihail Constantin, aki azt javasolja a cégeknek, hogy bankhitel segítségével próbálják megoldani problémáikat. Mint mondta, több cég úgy próbál megszabadulni az ANAF és a hitelezők fele felhalmozott adósságtól, hogy fizetésképtelenné nyilváníttatja magát.
Constantin ugyanakkor rámutatott, jelenleg az adófizető magán- és jogi személyek mintegy 80 százaléka tesz eleget az adóhatósággal szembeni kötelezettségének, a maradék 20 százalék pedig rengeteg problémát és pluszmunkát okoz az ANAF-nak. „A nyugati, fejlett országokban az államkasszához hozzájárulók aránya eléri a 94 százalékot. A közeljövőben az ANAF komoly átszervezésekre készül, így reményeink szerint Románia is eléri a 92 százalékot” – mutatott rá az illetékes.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.