2010. február 05., 10:382010. február 05., 10:38
A legnagyobb európai hitelminősítő közölte: a kilátásjavítással együtt megerősítette Románia hosszú futamú szuverén deviza- és beladósságának „BB plusz”, illetve „BBB mínusz” osztályzatát, valamint a „BBB” szintű besorolási országplafont és a rövid lejáratú devizakötelezettségek „B” osztályzatát. A „BB plusz” hosszú futamú román devizaadós-besorolás a befektetési szint alatt, a spekulatív sávban van.
Az EU-n belül csak Romániára és Lettországra tartanak érvényben nem befektetői besorolásokat a hitelminősítők; a két országot a Fitch mellett a Standard & Poor’s is a „BB” kategóriába sorolta.
A román kilátásjavításhoz fűzött elemzésében a Fitch Ratings kiemelte: a javuló gazdasági és külső pénzügyi kondíciók, a vártnál meredekebben csökkenő tavalyi folyómérleghiány, az idei költségvetés elfogadása, valamint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) fenntartott kapcsolatok várható normalizálása enyhítette a szuverén besorolásokra nehezedő, lefelé ható nyomást. A hitelminősítő szerint a költségvetés elfogadása és az IMF/EU-program újrakezdésének valószínűsége jelentősen csökkentette a költségvetési és a külső finanszírozási kockázatokat, valamint a további makrogazdasági instabilitás veszélyét.
A Fitch arra számít, hogy hamarosan folyósítják a nemzetközi pénzügyi védőcsomag következő, valamint a tavaly novemberről elmaradt hitelrészleteit; ezek együttes összege 3,4 milliárd euró. A cég szerint azonban változatlanul vannak lefelé ható kockázatok a 2010-es költségvetés politikai kihívást jelentő elemeinek végrehajtásával kapcsolatban, különös tekintettel a kormány szűk parlamenti többségére és a 2007-2008-as rossz költségvetési teljesítményre.
A kockázatos elemek között említette a hitelminősítő a közszférabeli bérbefagyasztást, és mintegy 100 ezer közalkalmazott tervezett elbocsátását. A Fitch becslése szerint a román gazdaság teljesítménye tavaly 6,9 százalékkal zuhant, főleg a belső kereslet visszaesése miatt. Ez azonban csökkentette az importigényt, és ennek révén a vártnál nagyobb mértékben csökkent a hazai össztermék arányában mért folyómérleghiány is, a 2008-as 12 százalékról 4,5 százalékra.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.