2009. december 28., 09:512009. december 28., 09:51
A január 1-je után vásárolt Dacia Loganok után fizetendő környezetvédelmi adó összege 363 és 774 euró között változik, típustól függően. Mindazok, akik 2008. december 15. és 2009 december 31. között vásároltak a kivételezett kategóriába tartozó gépjárművet, részesülnek az adómentességben, ha az új év első 60 napja alatt forgalomba íratják azt. A szakértők többsége úgy véli, hogy a változás hátrányosan fogja érinteni az új autók, főleg a Loganok eladását.
A közelmúltban a kormány azt kérte az Európai Bizottságtól, hogy a 2000 köbcentiméter alatti hengerűrtartalmú Euro 4-es motorral felszerelt gépkocsik 2010 június végéig legyenek felmentve a „regadó” fizetése alól, ám a testület elutasította a kérelmet. „Volt egy levélváltásunk az Európai Unióval, melyben felhívták a figyelmünket arra, hogy a környezetvédelmi adóra vonatkozó jelenlegi szabályozás nem egyeztethető össze az uniós törvényekkel, tehát nem folytathatjuk a kivételezést” – nyilatkozta Borbély László környezetvédelmi miniszter. Az Európai Bizottság arra hivatkozva szólította fel Romániát a kivételezés megszüntetésére, hogy az ellentmond a gazdasági esélyegyenlőség elvének, megkülönböztetést teremtve a piaci résztvevők között.
Mindazoknak, akik a 2008. december 15. és 2009. december 31. közötti időszakban vásároltak 2000 köbcentiméter alatti hengerűrtartalmú Euro 4-es motorral felszerelt gépkocsit, január 1-jétől számítva 60 nap áll rendelkezésükre, hogy regadómentesen forgalomba írassák a járművet. „Mindazok, akik túllépik a határidőt, ki fogják fizetni az adót” – szögezte le Borbély László.
Autóforgalmazók véleménye szerint a regadófizetés kötelezettségének kiterjesztése a 2000 köbcentiméter alatti hengerűrtartalmú Euro 4-es motorral felszerelt járművekre is vissza fogja vetni az új gépjárművek eladását. Ennek magyarázata, hogy a kivételezés eddigi feltételeinek megfelelő, először az Európai Unió valamely más országában 2008. december 15. és 2009. december 31. között forgalomba íratott gépkocsi után nem kell majd regadót fizetni, ha azt Romániában iratják be a forgalomba. Nicolae Nemirschi korábbi környezetvédelmi miniszter azt tervezte, hogy átalakítja a környezetvédelmi adózás rendszerét oly módon, hogy az adó a levegőszennyezés mértékével egyenes arányban növekedjen.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.