Fotó: Székelyhon
Vége a hosszabbításnak: csütörtökön lejárnak a csődbe ment Euroins társaságnál megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) – figyelmeztet a Pénzügyi Felügyelet (ASF). A hivatalos tájékoztatás szerint kivételt képeznek az úgynevezett garanciakötvények, amelyek érvényessége a 2014/85-ös számú törvény rendelkezéseivel összhangban csak 2024. február 5-én szűnik meg.
2023. december 07., 13:292023. december 07., 13:29
Azoknak a gépjárművezetőknek tehát, akik még rendelkeznek az Euroinsnál kötött gépjármű-felelősségbiztosítási kötvénnyel, új szerződést kell kötniük, mivel az Euroins által kiállítottak 2023. december 8-ától már nem érvényesek.
A hivatalos tájékoztatás szerint a törvény értelmében a megszűnt biztosítási kötvények esetében a biztosítónak már nem kell bejelenteni a biztosítási szerződés megszűnését.
Amint arról korábban írtunk, a Pénzügyi Felügyelet 2023. március 17-án vonta vissza az Euroins Románia működési engedélyét a biztosítótársaság fizetésképtelenségre hivatkozva. A hatóság azt követően döntött a működési engedély visszavonásáról, hogy a cég nem tett eleget a fizetőképessége helyreállítását célzó felszólításoknak. A bukaresti ítélőtábla április 28-án elutasította az Euroins Romániának azt a kérését, hogy függessze fel a Pénzügyi Felügyelet döntését a biztosítótársaság működési engedélyének visszavonásáról. Ítéletében a bíróság megállapította, hogy az ASF döntése jogszerű volt.
Június 9-én pedig a bukaresti törvényszék úgy döntött, indulhat a csődeljárás az Euroins biztosítótársaság ügyében, és ezzel az is eldőlt, hogy meddig maradhatnak érvényben azok a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások, amelyeket a tavaly év végén még 32,7 százalékos piaci részesedéssel rendelkező társaságnál kötöttek meg az autótulajdonosok.
Az akkor meghatározott lejárati határidő 2023. szeptember 8-a volt. Augusztus végén aztán – látva, hogy még 1,8 millió Euroins-kötvény van érvényben – a bukaresti kormány úgy határozott, december 8-áig meghosszabbítja ezek érvényességét. Ez az utolsó határidő jár le most.
Ahogy az várható volt, csütörtöki ülésén a bukaresti kormány három hónappal meghosszabbította a becsődölt Euroins társaságnál megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvények (kgfb/RCA) érvényességét.
Annak érdekében pedig, hogy a december eleji rohamban a sofőröknek ne kelljen attól tartaniuk, hogy horibilis árakon kötnek új biztosítást,
A korábbi határozat ugyanis október 10-én hatályát veszítette volna. Marcel Ciolacu miniszterelnök akkori megfogalmazása szerint pedig, ha nem hosszabbítanának, a téli ünnepekre emelkednének a tarifák.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány április elején hat hónapra fagyasztotta be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások árát, és erre az időszakra a biztosítási brókerek jutalékát is – a kötvények értékének 8 százalékára – korlátozták. A kgfb megkötésénél a biztosító társaságoknak az idei februári referenciaárat kell alkalmazniuk.
Az intézkedéstől a piac megnyugtatását és a kgfb-árak drasztikus növelésének megelőzését remélték, miután március közepén az ASF fizetésképtelenség miatt bevonta a kgfb terén piacvezető Euroins Romania biztosító működési engedélyét, és csődeljárást kezdeményezett ellene. Az Astra (2015), a Carpatica (2016), és a City Insurance (2021) után az Euroins volt nyolc év alatt már a negyedik nagy biztosító, amely tönkrement Romániában, valamennyiük portfóliójának jelentős részét a – dömpingáron kínált – gépjármű-felelősségbiztosítások tették ki. A bebukott biztosítókkal szembeni kárigények rendezését a biztosítási garanciaalap (FGA) vette át.
Meghosszabbítják az év végéig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztását; az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén fogadja el a kormány – közölte Marcel Ciolacu a kabinet ülésének elején.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!