Fotó: Mediafax
Jóvátételnek nevezte Herman Rosner, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a Krónikának nyilatkozva, hogy a képviselők tegnap végső döntéshozó fórumként úgy döntöttek, a cégbíróság az Igazságügyi Minisztérium fennhatósága alól visszakerül a kamarákhoz. A cégjegyzéket ugyanis még a kilencvenes évek elején a kereskedelmi kamara alakította meg holland mintára, majd működtette éveken keresztül.
„Amikor 2002-ben az Igazságügyi Minisztériumhoz helyezték át a már jól működő, bejáratott cégbíróságot, tulajdonképpen államosítás történt” – emlékezett vissza Rosner, aki szerint azzal, hogy a cégjegyzék újra a kereskedelmi és iparkamarához kerül, a vállalkozók is közelebb jutnak a rendszerhez, jobban alakul majd a kapcsolat az üzletemberek és az érdekeiket képviselni hivatott civil szervezet között.
„A kilencvenes években úgy tűnt, nem kell hozzáértés, hogy valaki sikeresen vállalkozzon, ellenben a jelenlegi válság azt bizonyítja, hogy csak a tudatos, szakértő, jól értesült vállalkozó tud megmaradni a piacon. Ebben a kamara és a cégbíróság együtt tudja segíteni a vállalkozókat” – részletezte a szakember, ismételten kiemelve, hogy visszalépés volt, amikor 2002-ben a cégjegyzéket és ezzel együtt a kereskedelmi információt kivették a gazdasági élet aktív szereplőinek érdekeit képviselő kamarától, és ilyen módon az már nem lehetett hasznos számukra.
Rosner leszögezte, a mostani módosítással az intézmény újra „közérdekű lesz”. Ugyanis – mint részletezte – a kamara a cégjegyzék információit felhasználva tud segíteni az üzletembereknek, csoportosítani, elemezni lehet majd a begyűjtött adatokat, továbbá tanácsot tudnak adni, milyen ágazatban érdemes beruházni vagy terjeszkedni, partnereket tudnak közvetíteni, tájékoztatni tudnak arról is, hogy éppen minek van piaca, vagy melyek a hiányzó ágazatok. Rosner szerint az is fontos szempont, hogy a cégjegyzéket ezentúl már a politikumtól és a mindenkori kormánytól független civil szervezet, vagyis a kamara kezeli.
Mint tájékoztatott, a kamararendszer Európában 400, ebben a térségben 170 éve működik, erre a kiforrott múltra alapozva pedig szerinte a tagok el tudják dönteni a prioritásokat. Rosner szerint a most elfogadott törvénynek változatlanul hiányossága az a tény, hogy a cégbíróság által megvalósított pluszjövedelmet továbbra is be kell fizetni az államkasszába.
„Remélem, ezen idővel még lehet módosítani, hiszen a kisebb megyék kamaráinak nincs pénzük, hogy európai uniós alapokat hívjanak le, mert nem tudják kifizetni az önrészt” – hangsúlyozta a Kovászna megyei kamara elnöke.
Mint emlékeztetett, a cégbíróság által alkalmazott díjszabásokat továbbra is a kormány határozza meg. „Amíg a cégjegyzékeket működtették, a kamarák megyei szervezetei sikeresen megalapozták az anyagi hátterüket. Kovászna megyében például korszerűen felszerelt székházban tevékenykednek” – idézte fel Rosner.
A cégbíróság Kovásznai megyei képviselői lapunk megkeresésére elzárkóztak attól, hogy állást foglaljanak a kérdésben, kifejtve, hogy erre nincs felhatalmazásuk.
A képviselők egyébként tegnap 242 igen, 36 nem szavazattal és 8 tartózkodással bólintották rá a jogszabályra, amelyet korábban a szenátus elutasított. A jogszabályt a demokrata-liberálisok utasították vissza, az ellenzék szinte egyhangúlag foglalt mellette állást. A PDL-s politikusok a nem lojális konkurencia előretörésével riogatnak, ugyanis a jogszabály érvénybelépése esetén attól tartanak, hogy a kereskedelmi kamarák túlságosan meggazdagodnak a cégbejegyzésekből befolyó összegek révén.
Daniel Oajdea demokrata-liberális képviselő a plénumban úgy nyilatkozott, a teljes cégadatbázis kamarákhoz kerülése „immorális, ellentmond a jóérzésnek és nem lojális konkurenciát teremt”. Eugen Nicolăescu liberális képviselő azzal vágott vissza, hogy a jogszabálynak tulajdonképpen az a lényege, hogy ezáltal végre kikerül az állam felügyeletéből a teljes magánszektor.
Márton Árpád, az RMDSZ-es képviselők frakcióvezetője kijelentette, a szövetségen belül a vélemények megoszlanak, ám szerinte nem lehet nem lojális konkurenciáról beszélni, ugyanakkor – tette hozzá – most is hozzáférhetőek a cégbejegyzési információk. A cégbíróságok kereskedelmi kamarákhoz történő átkerüléséről szóló törvénytervezetet 2008-ban terjesztették a parlament elé szociáldemokrata, nemzeti liberális, RMDSZ-es honatyák, valamint a nemzeti kisebbségek képviselői.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.