Az Európai Bizottság (EB) hétfőn felszólította Romániát, hogy hajtson be kamatostól 570 millió eurót a Román Vasúttársaság áruszállító részlegétől (CFR Marfă). Az EB összesítése szerint az állam ilyen összegben törölt el adót és egyéb tartozást a vállalat esetében, ami jogosulatlan állami támogatásnak minősül.
2020. február 24., 14:592020. február 24., 14:59
2020. február 24., 15:222020. február 24., 15:22
Az uniós végrehajtó testület a szokásos négy helyett hat hónapot adott a román államnak, hogy végrehajtsa a döntést. Az EB szerint az eltörölt állami tartozások miatt a CFR Marfă tisztességtelen versenyelőnybe került piaci társaival szemben.
„Romániának most vissza kell követelnie a szabad versennyel összeegyeztethetetlen támogatást” – szögezte le Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős európai biztos. Az Agerpres hírügynökség közlése szerint a CFR Marfă a román teherfuvarozási piac történelmi szereplője. A teljesen állami tulajdonban lévő társaság évek óta gazdasági nehézségekkel küzd.
Törvénytelennek nyilvánította az Európai Bizottság a bukaresti kormány által az államvasutak teherfuvarozó részlege számára nyújtott állami támogatást, és 400 millió euró visszafizetésére kötelezte a CFR Marfă társaságot.
A vasúti személyszállítással ellentétben Romániában nagyon erős versenyhelyzet alakult ki a vasúti árufuvarozási piacon, mert sok magánszolgáltató működik; ezek közül néhány jelentős piaci részesedést szerzett a 2007-es piaci liberalizáció eredményeként. 2017 márciusában a romániai magán vasúti szállítók szövetsége hivatalos panaszt intézett Brüsszelhez, amelyben azt állította, hogy a CFR Marfă állami támogatást kapott, ami sérti az Európai Unió vonatkozó szabályzatát. Az Európai Bizottság 2013-ig visszamenőleg megvizsgálta a román állam intézkedéseit és arra a következtetésre jutott, hogy több rendben megsértették az állami támogatás szabályait. Az EB 570 millió euróban (plusz kamatok) szabta meg a visszatérítendő támogatás összegét.
Az EU szabályzata szerint nem tekinthető állami támogatásnak, ha az állam az úgynevezett magánpiaci befektető elvének megfelelően cselekszik, például olyan áron vásárol javakat, szolgáltatásokat, vagy olyan feltételek mellett vásárol részesedést egy vállalatban, ami egy magánpiaci szereplő számára is elfogadható lett volna. Ha ezt az elvet nem tartják be, akkor a közbeavatkozás állami támogatásnak minősül, mert versenyelőnyt biztosít a kedvezményezettnek piaci versenytársaival szemben.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!