Az Európai Bizottság (EB) hétfőn felszólította Romániát, hogy hajtson be kamatostól 570 millió eurót a Román Vasúttársaság áruszállító részlegétől (CFR Marfă). Az EB összesítése szerint az állam ilyen összegben törölt el adót és egyéb tartozást a vállalat esetében, ami jogosulatlan állami támogatásnak minősül.
2020. február 24., 14:592020. február 24., 14:59
2020. február 24., 15:222020. február 24., 15:22
Az uniós végrehajtó testület a szokásos négy helyett hat hónapot adott a román államnak, hogy végrehajtsa a döntést. Az EB szerint az eltörölt állami tartozások miatt a CFR Marfă tisztességtelen versenyelőnybe került piaci társaival szemben.
„Romániának most vissza kell követelnie a szabad versennyel összeegyeztethetetlen támogatást” – szögezte le Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős európai biztos. Az Agerpres hírügynökség közlése szerint a CFR Marfă a román teherfuvarozási piac történelmi szereplője. A teljesen állami tulajdonban lévő társaság évek óta gazdasági nehézségekkel küzd.
Törvénytelennek nyilvánította az Európai Bizottság a bukaresti kormány által az államvasutak teherfuvarozó részlege számára nyújtott állami támogatást, és 400 millió euró visszafizetésére kötelezte a CFR Marfă társaságot.
A vasúti személyszállítással ellentétben Romániában nagyon erős versenyhelyzet alakult ki a vasúti árufuvarozási piacon, mert sok magánszolgáltató működik; ezek közül néhány jelentős piaci részesedést szerzett a 2007-es piaci liberalizáció eredményeként. 2017 márciusában a romániai magán vasúti szállítók szövetsége hivatalos panaszt intézett Brüsszelhez, amelyben azt állította, hogy a CFR Marfă állami támogatást kapott, ami sérti az Európai Unió vonatkozó szabályzatát. Az Európai Bizottság 2013-ig visszamenőleg megvizsgálta a román állam intézkedéseit és arra a következtetésre jutott, hogy több rendben megsértették az állami támogatás szabályait. Az EB 570 millió euróban (plusz kamatok) szabta meg a visszatérítendő támogatás összegét.
Az EU szabályzata szerint nem tekinthető állami támogatásnak, ha az állam az úgynevezett magánpiaci befektető elvének megfelelően cselekszik, például olyan áron vásárol javakat, szolgáltatásokat, vagy olyan feltételek mellett vásárol részesedést egy vállalatban, ami egy magánpiaci szereplő számára is elfogadható lett volna. Ha ezt az elvet nem tartják be, akkor a közbeavatkozás állami támogatásnak minősül, mert versenyelőnyt biztosít a kedvezményezettnek piaci versenytársaival szemben.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!