Uniós rekordbüntetés a vesztébe rohanó vasúti teherszállításnak

Törvénytelennek nyilvánította az Európai Bizottság a bukaresti kormány által az államvasutak teherfuvarozó részlege számára nyújtott állami támogatást, és 400 millió euró visszafizetésére kötelezte a CFR Marfă társaságot. Hétfőn este lemondott a vállalat vezérigazgatója.

Rostás Szabolcs

2019. november 18., 13:382019. november 18., 13:38

2019. november 19., 13:142019. november 19., 13:14

Mindezt Bogdan Chiriţoiu, a román Versenytanács elnöke jelentette be hétfőn egy bukaresti szakkonferencián. Chiriţoiu elmondta, a brüsszeli végrehajtó testület befejezte a román kormány által 2013-ban nyújtott állami támogatás jogszerűségével kapcsolatos kivizsgálását, a határozatot már összeállították, és az év végéig kiközlik. „Az Európai Bizottság kimondja, hogy a román államnak vissza kell kapnia a vasúti társaság teherszállítási részlegének nyújtott támogatást. Megvizsgáljuk, milyen lehetőségeink vannak, viszont az államnak hat hónap áll rendelkezésére behajtani a 400 millió eurós összeget” – jelentette ki a versenyhivatal vezetője.

A brüsszeli határozat rendkívül rosszkor jött a csődközeli állapotba jutott CFR Marfă számára, amelynek az uniós szankción túlmenően tetemes adóssággal is szembesülnie kell.

A román állami vasúttársaság (CFR) nemrég kényszervégrehajtást kezdeményezett két részlegével szemben az évek során felhalmozott adósságok miatt. Az állami monstrum önálló üzletágai meglehetősen abszurd helyzetbe kerültek az egymással szembeni tartozásokkal: a társaság személyszállítási részlege 38 millió, míg a teherfuvarozással foglalkozó osztálya 212 millió euróval tartozik az anyavállalatnak. „Ezek a tartozások hatalmas lyukat ütöttek a költségvetésünkön, és a társaság nem kíván többé ezeknek az üzletágaknak a kamat nélküli bankja lenni” – jelentette ki korábban Constantin Axinia, a CFR vezérigazgatója, aki a teherszállítási részleg adósságtörlesztése esetében vagonok, mozdonyok és áruterminálok átengedésében látja a részleges megoldást. A szaksajtóban „testvérháborúnak” nevezett anyagi természetű konfliktus amiatt alakulhatott ki, hogy a két üzletág több mint egy évtizedre visszamenőleg elmulasztotta megtéríteni a vasúti infrastruktúra használatának az ellenértékét.

Frissítés

Lemondott a társaság vezérigazgatója
A társaság hétfő esti bejelentése szerint benyújtotta lemondását Marinică Voicu, a CFR Marfă vezérigazatója. Bár a közlemény szerint a tisztséget 2017 szeptembere óta betöltő vasúti illetékes személyes okokkal indokolta visszalépését, távozása mögött minden bizonnyal az Európai Bizottság részéről érkezett szankció húzódik. A vállalat közölte, a társaság igazgatótanácsa hamarosan ideiglenes igazgatót nevez ki a CFR Marfă élére.

A magáncégekkel szemben is tetemes kintlevőséget felhalmozó két üzletág közül ugyanakkor vitathatatlanul a teherszállítási került a legnagyobb bajba, mindazonáltal a hat évvel ezelőtt nyújtott állami támogatás végleg vakvágányra terelheti. A CFR Marfă problémáinak kezdetei 2008-ig nyúlnak vissza, a 2009 és 2012 közötti időszakban a részleg kereskedelmi tartozásai megkétszereződtek, és megközelítették a 300 millió eurót, amihez hozzáadódott az állammal szemben az adók és járulékok befizetésének elmulasztása miatt összegyűlt mintegy 190 millió euró. Az akkori, Victor Ponta vezette balliberális kormány mentőövet dobott az üzletágnak, részvényekké konvertálva a CFR Marfának az állammal és az anyavállalattal szemben felhalmozott adósságából 363 millió eurót.

Most azonban bebizonyosodott, hogy rosszul tette, nem hivatalos csatornákon ugyanis már hetekkel ezelőtt kiszivárgott, hogy az Európai Bizottság tisztességtelen versenyelőnynek, illegális állami juttatásnak nyilváníthatja az egykori bukaresti kormány intézkedését. Gyerkó László, a versenytanács tagja – aki korábban maga is részt vett a témában folytatott brüsszeli tárgyalásokon – lapunknak elmondta, a teherfuvarozási üzletág csődközeli állapota nagyban tulajdonítható annak, hogy egyáltalán nem volt hatékony a mindenkori menedzsment, a kialakult helyzet pedig kényes helyzetbe sodorja Romániát. „A CFR Marfát nem tudták stabil pályára állítani, az eddig sorozatosan kudarcot vallott magánosítás pedig még keményebb dió lesz a tartozások miatt, no és persze ha az egykori adósságot is vissza kell fizetni” – felelte kérdésünkre Gyerkó, aki szerint a társaság valószínűleg nem kerülheti el az átszervezést, ám egyelőre nem tudni, mi az álláspontja a román kormánynak a kérdésben.

Bogdan Chiriţoiu egyébként hétfőn emlékeztetett, az általa irányított versenyhivatal korábban már kezdeményezte, hogy a CFR Marfă vagyonának elemeit (vagonok, mozdonyok, mozdonyszínek, egyéb eszközök) adják át az anyavállalatnak. Hozzátette, a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) asztalára 2012-ben letett javaslatot most is fenntartják, szerinte ugyanakkor a társaságnak mindenképpen átszervezési folyamaton kell átesnie, viszont „a dolgozók tevékenységének megőrzésével”. Egyébként a számos kudarcos magánosítási kísérleten átesett teherfuvarozási részleg hatezer alkalmazottat foglalkoztat, aktíváinak értéke pedig megközelítőleg egymilliárd euróra rúg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
2025. április 03., csütörtök

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten
2025. április 03., csütörtök

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni

Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni
2025. április 03., csütörtök

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget
2025. április 02., szerda

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra