Az Európai Bizottság (EB) hétfőn felszólította Romániát, hogy hajtson be kamatostól 570 millió eurót a Román Vasúttársaság áruszállító részlegétől (CFR Marfă). Az EB összesítése szerint az állam ilyen összegben törölt el adót és egyéb tartozást a vállalat esetében, ami jogosulatlan állami támogatásnak minősül.
2020. február 24., 14:592020. február 24., 14:59
2020. február 24., 15:222020. február 24., 15:22
Az uniós végrehajtó testület a szokásos négy helyett hat hónapot adott a román államnak, hogy végrehajtsa a döntést. Az EB szerint az eltörölt állami tartozások miatt a CFR Marfă tisztességtelen versenyelőnybe került piaci társaival szemben.
„Romániának most vissza kell követelnie a szabad versennyel összeegyeztethetetlen támogatást” – szögezte le Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős európai biztos. Az Agerpres hírügynökség közlése szerint a CFR Marfă a román teherfuvarozási piac történelmi szereplője. A teljesen állami tulajdonban lévő társaság évek óta gazdasági nehézségekkel küzd.
Törvénytelennek nyilvánította az Európai Bizottság a bukaresti kormány által az államvasutak teherfuvarozó részlege számára nyújtott állami támogatást, és 400 millió euró visszafizetésére kötelezte a CFR Marfă társaságot.
A vasúti személyszállítással ellentétben Romániában nagyon erős versenyhelyzet alakult ki a vasúti árufuvarozási piacon, mert sok magánszolgáltató működik; ezek közül néhány jelentős piaci részesedést szerzett a 2007-es piaci liberalizáció eredményeként. 2017 márciusában a romániai magán vasúti szállítók szövetsége hivatalos panaszt intézett Brüsszelhez, amelyben azt állította, hogy a CFR Marfă állami támogatást kapott, ami sérti az Európai Unió vonatkozó szabályzatát. Az Európai Bizottság 2013-ig visszamenőleg megvizsgálta a román állam intézkedéseit és arra a következtetésre jutott, hogy több rendben megsértették az állami támogatás szabályait. Az EB 570 millió euróban (plusz kamatok) szabta meg a visszatérítendő támogatás összegét.
Az EU szabályzata szerint nem tekinthető állami támogatásnak, ha az állam az úgynevezett magánpiaci befektető elvének megfelelően cselekszik, például olyan áron vásárol javakat, szolgáltatásokat, vagy olyan feltételek mellett vásárol részesedést egy vállalatban, ami egy magánpiaci szereplő számára is elfogadható lett volna. Ha ezt az elvet nem tartják be, akkor a közbeavatkozás állami támogatásnak minősül, mert versenyelőnyt biztosít a kedvezményezettnek piaci versenytársaival szemben.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!