2010. május 19., 15:142010. május 19., 15:14
„A két tervezett létesítmény része az integrált városfejlesztési tervnek, amelyet a metropolisövezet dokumentációjában benyújtottunk a fejlesztési minisztériumhoz. Több lehetséges helyszínt is számításba vettünk, végül úgy döntöttünk, Felek község határában hozzuk létre a két ipari parkot, a Bányabükköt Apahidával összekötő dél-keleti kerülőgyűrű mentén” – részletezte Tişe.
Az elöljáró elmondta, a projekt akkor kapott zöld jelzést, amikor Nicolae Badea, Felek polgármestere aláírta a társulási szerződést. Ezzel a lépéssel Felek is csatlakozott a Kolozsvárból és 18 környező településből álló metropolisövezethez. Nicolae Badeától ugyanakkor megtudtuk, a 3800 lelket számláló község korábban azért nem írta alá a társulási szerződést, mert semmilyen előnye nem származott volna ebből.
Hozzátette: azért is ment bele a társulásba, mert több pénzt szeretne vonzani a községháza kasszájába. A tervek szerint a negyedik Tetarom logisztikai ipari park lesz, amely az első Tetarom mintájára kis- és közepes vállalkozásoknak ad majd helyet. A 85 hektáros területű ipari park várhatóan 11 millió eurós ráfordításból valósul meg, jelenleg a megvalósíthatósági tanulmányon dolgoznak, mert légkésőbb őszig le akarják adni a pályázatokat az uniós támogatásokra. A megyei önkormányzatnak önrészként a beruházás felét kell biztosítania, de ezt két részletben, idén és jövőre, tette hozzá.
Az ötödik ipari parkot mindössze egy kilométer távolságra építik a logisztikai parktól, a százhektáros területen, itt a tervek szerint napenergiát állítanának elő. Ennek létrehozását várhatóan a leendő befektető finanszírozza majd, a projekt értékéről azonban az önkormányzat elnöke nem kívánt nyilatkozni, mint hangsúlyozta, még folynak a tárgyalások a lehetséges befektetővel.
Alin Tişe ugyanakkor arról is tájékoztatott, a közeljövőben víz- és csatornahálózata is lehet Feleknek, mert Kolozsvár vízhálózatát úgy bővítik tovább, hogy a Bükkben új víztározót hoznak létre, ahonnan már a község számára is elérhető közelségbe kerül a víz bevezetése.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.