2010. szeptember 03., 09:192010. szeptember 03., 09:19
Az inkubátorház ugyanis az egykori növényvédelmi központ helyén épülne meg. A projektről csütörtöki rendkívüli ülésén döntött a megyei közgyűlés. Az inkubátorház megvalósíthatósági tanulmányát – amelynek címe Hargita Business Center – Vállalkozói inkubátorház projekt – az ülésen Maczalik Arnold tervező mutatta be. Rámutatott, első lépésként fertőtleníteni kell a növényvédelmi központ teljes területét, ott ugyanis környezetszennyező anyagokat tároltak, a szennyezettségi koncentráció pedig jóval, mintegy 800–1000-szer magasabb a megengedett szintnél. Le kell továbbá bontani a létező épületeket, majd el kell simítani a területet. Ezt követően indulhat majd csak az építkezés, illetve a szükséges infrastruktúra kialakítása. Borboly Csaba, a Hargita megyei közgyűlés elnöke kiemelte, a vállalkozói inkubátorház nagyon fontos lenne Székelyudvarhely, illetve a környező települések gazdasági fejlődésének előmozdításában. Az önkormányzat szakemberei egyébként úgy ítélik meg, hogy amennyiben a projektet sikerül két héten belül benyújtani, akkor 2012 közepén az első cég már be is költözhetne az inkubátorházba. Ez immár a megye harmadik hasonló létesítménye lenne a csíkszeredai és a gyergyószentmiklósi mellett.
Az Európai Bizottság definíciója szerint a vállalkozói inkubátorház olyan telephely, ahol újonnan alakult cégek működnek korlátozott, de modulárisan átalakítható területen, igénybe véve közös infrastrukturális erőforrásokat, valamint menedzseri, titkársági és gondnoki szolgáltatásokat. Az intézmények célja elsősorban a helyi gazdaságfejlesztés és a munkahelyteremtés, miközben – hogy az inkubátort a technológiai parktól meg lehessen különböztetni – az inkubátoroknál a csúcstechnológiai orientáció gyakran marginális.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.