2010. szeptember 06., 09:292010. szeptember 06., 09:29
„Hallottam az átalakításról, de ez nem fogja befolyásolni a Romániának nyújtott kölcsönt, sem a következő részlet átutalását. Úgyszintén nem fogja érinteni Románia külföldi hitelfelvételének a költségeit sem” – nyilatkozta Jeffrey Franks, aki részt vett a Román Nemzeti Bank megalakulásának 130. évfordulója alkalmából rendezett bukaresti ünnepségen. A rendezvénysorozaton jelen volt Tony Lybek, a Nemzetközi Valutaalapnak Romániáért és Bulgáriáért felelős megbízottja is.
Egy esetleges újabb hitelfelvétellel kapcsolatban Jeffrey Franks elmondta, hogy tudomása van a bukaresti kormány ilyen irányú szándékáról, „ám egyelőre korai volna erről beszélni”. A szakember szerint a gazdasági és pénzügyi reformokat folytatni kell 2011-ben és 2012-ben is, bár az elkövetkező két évben nem lesz szükség olyan szigorú megszorító intézkedésekre, mint idén. A szükséges intézkedések között Franks a közszféra és a társadalombiztosítási rendszer átalakítását, valamint a közkiadások lefaragását említette. Pénteken Jeffrey Franks 50 perces, informális megbeszélést folytatott Emil Boc kormányfővel a Victoria-palotában.
Mostanáig Románia 10,7 milliárd eurót kapott a Nemzetközi Valutaalaptól. Az IMF-fel kötött készenléti szerződés értelmében a nemzetközi pénzügyi szervezet összesen 13,6 milliárd eurót fog folyósítani Romániának. A Nemzetközi Valutaalap vezetősége szeptember végén fogja értékelni a Románia helyzetére vonatkozó jelentést, a szervezet küldöttsége pedig októberben érkezik ismét Bukarestbe, hogy folytassa a tárgyalásokat a kormánnyal.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.