2011. december 11., 14:452011. december 11., 14:45
A szándéknyilatkozat szerint – amelyet a Mediafax hírügynökség szerzett meg és ismertetett – a kormánynak olyan stratégiai befektetőt kell találnia, aki alaptőke-emeléssel átveszi a Román Posta részvényeinek legalább a 20 százalékát. A társaság 2010-ben 29 millió eurós veszteséget termelt, tulajdonosai a távközlési és informatikai minisztérium (75 százalék), illetve a Proprietatea alap (25 százalék).
Az állam továbbra is megtartja többségi tulajdonrészét a postatársaságban, de 51 százalékig csökkentheti azt. A Proprietatea alap része 15 százalékára csökkenhet, ha nem vesz részt a tőkeemelésben.
A dokumentumból az is kiderül, hogy a postahivatalok száma a jelenlegi 7100-ről 5800-ra csökken, miután az idén 900 hivatal már megszűnt. A Román Postánál, amely mintegy 35 ezer embert foglalkoztat, egyelőre nem történtek leépítések, az IMF azonban megszabta, hogy el kell kezdeni a kollektív elbocsátásokat.
Újabb elbocsátásokat szab meg a szándéknyilatkozat a Román Államvasutaknál (CFR) is. A jövőben alkalmazásra kerülő intézkedéscsomag azt is előírja, hogy a CFR karbantartó részlegénél négy fizetetlen szabadnapra kell küldeni az alkalmazottakat, és meg kell szüntetni azokat a vonalakat, amelyeket nem sikerült eladni más társaságoknak.
A jövő év április végéig kétezer alkalmazottját bocsátja el a CFR, és a következő években a társaság jelentősen csökkenti az általa működtetett vonalak hosszát. A CFR megpróbál bérbe adni 1600 kilométernyi pályaszakaszt, hogy a magánadminisztrációban levő vonalak hossza elérje a 4000 kilométert.
A bukaresti kormány vállalta, hogy havonta jelenti az IMF-nek a vasúti közlekedést érintő intézkedéseit, és további megoldásokat javasol az ágazat átszervezésére.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.