2009. november 18., 10:132009. november 18., 10:13
A fogyasztóvédelmi EU-biztos ismertette: tavaly júniusban kezdett ellenőrzések óta a nemzeti hatóságok 301 honlap ellen indítottak vizsgálatot az uniós fogyasztóvédelmi jogszabályok súlyos megsértése miatt.
A 301 vizsgált honlap közül 159-et kijavítottak, 54-et pedig bezártak. A vizsgált weboldalak több mint fele kifejezetten gyermekeket célzott, rajzfilmfigurák és ismert filmszereplők bevonásával.
A leggyakrabban tapasztalt problémák a teljes mértékben vagy részben hiányzó árinformációk, valamint a félrevezető reklámok voltak, különösen az ingyenesként hirdetett csengőhangok, amelyek esetében a fogyasztókat valójában előfizetésre kötelezik.
Európában több mint 495 millió mobiltelefon van használatban.
A becslések szerint 2007-ben a teljes európai mobiltartalom-piac 29 százalékát tették ki csak a csengőhangok, utóbbiak értékesítésének összegét 691 millió euróra lehetett becsülni – derül ki a témáról kiadott brüsszeli közleményből, amelyben hangsúlyozzák, hogy a tagországok nemzeti hatóságai folytatják a munkát a még függőben lévő esetek lezárása érdekében.
A román fogyasztóvédelmi hatóság is részt vett az illegálisan működő honlapok feltérképezésében. Tegnapi közleményük rámutat, a vizsgált negyven között 21 olyan honlapot találtak, amelyek működtetése nem felelt meg a vonatkozó uniós szabályozásnak.
Összesen 16 esetében már vagy korrigálták a tévedést, vagy be is zárták a weboldalt.
Egyébként az uniós összesítés arra is rámutat, hogy a legtöbb rendellenességet Romániában, Magyarországon, illetve Ausztriában tapasztalták.
Az egyik legnagyobb összegű bírságot ugyanakkor Olaszországban rótták ki, itt az országos fogyasztóvédelmi szakhatóság közel kétmillió euróra bírságolta a csengőhangokat kínáló honlapok működtetőit. Az Európai Bizottság szerint a csengőhangok piaca uniós évi 700 millió euró körül mozog.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.