Fotó: A szerző felvétele
2009. július 24., 11:092009. július 24., 11:09
Negyvenkét kilométeres szakaszon már az idén járható lesz az észak-erdélyi autópálya, mégpedig Torda és Gyalu között, jelentette ki Emil Boc miniszterelnök csütörtöki nagyváradi látogatásán. A kormányfő Radu Berceanu szállításügyi miniszterrel közösen ellenőrizte, hogy halad Bihar megye két legnagyobb infrastrukturális befektetése, a nagyváradi körgyűrű, illetve az autópálya Bors és Berettyószéplak közötti szakasza.
A ploieşti-i, a temesvári és a nagyváradi körgyűrű is elkészül idén, vonta le a következtetést a terepen látottakból a miniszterelnök. Emil Boc azt mondta, elsősorban azért látogatott ki a munkálatok helyszínére, hogy meggyőződjön róla, igazak-e azok a hírek, amelyek Bukarestbe eljutnak. Most saját szemével is látta, hogy a váradi elkerülő út építése az ütemtervnek megfelelően folyik, és így már biztos, hogy december elsejére az egész elkészül, leszámítva a Körösön átívelő hidat. Ez utóbbi, amelynek modernizálása bonyolult műszaki feladat, illetve a körgyűrű utolsó szakaszának négysávosra bővítése 2010 tavaszára lesz kész. Boc azt is megjegyezte, Bihar megye infrastruktúrájának javítását kiemelt fontosságúnak tartja, hiszen a megye sok Nyugatról érkező külföldi számára az ország kapuját jelenti.
Radu Berceanu szállításügyi miniszter fontosnak tartotta kiemelni, hogy tavaszi ittjárta óta felpörögtek az események, és gyorsabban folyik a munka a körgyűrűn. Továbbra is fenntartja azonban azt a korábbi megjegyzését, miszerint hatékonyabb lett volna előbb a kétsávos körgyűrűt felújítani és járhatóvá tenni, tehermentesítve ezzel a városi forgalmat, s később eldönteni, szükség van-e még két sávra, ahogy az például Temesváron történt. Azt is elmondta, valószínűleg a széplaki viaduktnál lett volna jóval olcsóbb és egyszerűbb megoldás is, de a létesítmény építéséről még 2004-ben döntött Miron Mitrea akkori szállításügyi miniszter, illetve államtitkára, Sorin Bota, így utóbbi tehető felelőssé a költekezésért. „Most, amikor már több mint 50 százalékban készen van, nem robbanthatjuk fel az egészet, hogy valami olcsóbba kezdjünk bele” – szögezte le Radu Berceanu.
A kormányfőnek és a miniszternek a délelőtti terepszemlén Beniamin Rus, a munkálatokat végző Selina Kft. tulajdonosa mutatta be a két évvel ezelőtt elkezdett projekt részleteit. Délután Boc és Berceanu az épülő berettyószéplaki viadukthoz is ellátogatott. A helyszínen a szállításügyi miniszter azt mondta, úgy véli, bár fontosabb szakaszai is vannak az autópályának, talán még idén juthat némi pénz a Bihar megyei részre is.
Nagyváradról Boc és Berceanu Szatmárnémeti felé vettek az utat, ahova több mint egyórás késéssel érkeztek a két partiumi megyeszékhelyet összekötő műút siralmas állapota miatt.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.