Fotó: Pixabay
A földgázpiacon jelenleg érvényben lévő árkorlátozások eredményeképpen szinte biztos, hogy valamennyi lakossági fogyasztó kevesebbet fizet majd az energiáért az előttünk álló télen, mint tavaly – olvasható az Economica.net elemzésében.
2023. október 06., 16:162023. október 06., 16:16
A gazdasági portál cikkében emlékeztetnek: a háztartási gázárat 2025 tavaszáig 0,31 lej/kilowattórában maximálták, az elmúlt téli időszakban ennyit fizettek a lakosok az energiáért.
Mint ismeretes, az árkorlátozás maximálja a díjat, ám ettől még lehet kisebb is a fizetendő összeg, a piac alakulásától függően. A vonatkozó jogszabály szerint a szolgáltatók is ársapkával, legtöbb 0,15 lej/kWh-s áron vásárolhatnak gázt a belföldi termelésből – főként a Petromtól és a Romgaztól –, hogy biztosítsák a lakosság ellátását.
Korábban a szolgáltatók e célból importra is szorultak, az ukrajnai háború okozta energiaválság és az orosz gáz kiesése miatt pedig egekbe szöktek az árak. Az így, azaz nagyon drágán felhalmozott energiamennyiség azonban egyre csökken, és egyre nagyobb részt tesz ki a tartalékokban az olcsó belföldi. Bár a 0,15 lej/kWh-s árra még rászámolt elosztóhálózati, szállítási és egyéb díjak idén is nőttek, a végösszeg így is a 0,31 lej/kWh-s árplafon alatt jöhet ki az Economica.net számításai szerint.
A portál példaként hozza fel a legnagyobb romániai lakossági gázszolgáltató, az Engie által szeptemberi hónapra kibocsátott számlát, melyben áfa nélkül 0,2239 lej/kWh, azaz végösszegként 0,266 lej/kWh-s ár szerepel, és szintén az árplafon alatt mozgott az augusztusi és a júliusi összeg is. A szeptemberi 14 százalékkal kisebb a maximált árnál, és – bár lehet ennél több vagy kevesebb is – a gazdasági portál szerint minden bizonnyal nem várható lényeges változás jelen körülmények között.
Ugyanakkor természetesen sok minden függ attól is, mennyire hideg lesz az előttünk álló tél, és ha szükség lesz importra, akkor milyen áron lehet majd beszerezni a külföldi gázt. Jelen állás szerint a romániai tározók több mint 98 százalékban telítettek – közölte az Economica.net portál.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az EU szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot.
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
szóljon hozzá!