Fotó: Pixabay
A földgázpiacon jelenleg érvényben lévő árkorlátozások eredményeképpen szinte biztos, hogy valamennyi lakossági fogyasztó kevesebbet fizet majd az energiáért az előttünk álló télen, mint tavaly – olvasható az Economica.net elemzésében.
2023. október 06., 16:162023. október 06., 16:16
A gazdasági portál cikkében emlékeztetnek: a háztartási gázárat 2025 tavaszáig 0,31 lej/kilowattórában maximálták, az elmúlt téli időszakban ennyit fizettek a lakosok az energiáért.
Mint ismeretes, az árkorlátozás maximálja a díjat, ám ettől még lehet kisebb is a fizetendő összeg, a piac alakulásától függően. A vonatkozó jogszabály szerint a szolgáltatók is ársapkával, legtöbb 0,15 lej/kWh-s áron vásárolhatnak gázt a belföldi termelésből – főként a Petromtól és a Romgaztól –, hogy biztosítsák a lakosság ellátását.
Korábban a szolgáltatók e célból importra is szorultak, az ukrajnai háború okozta energiaválság és az orosz gáz kiesése miatt pedig egekbe szöktek az árak. Az így, azaz nagyon drágán felhalmozott energiamennyiség azonban egyre csökken, és egyre nagyobb részt tesz ki a tartalékokban az olcsó belföldi. Bár a 0,15 lej/kWh-s árra még rászámolt elosztóhálózati, szállítási és egyéb díjak idén is nőttek, a végösszeg így is a 0,31 lej/kWh-s árplafon alatt jöhet ki az Economica.net számításai szerint.
A portál példaként hozza fel a legnagyobb romániai lakossági gázszolgáltató, az Engie által szeptemberi hónapra kibocsátott számlát, melyben áfa nélkül 0,2239 lej/kWh, azaz végösszegként 0,266 lej/kWh-s ár szerepel, és szintén az árplafon alatt mozgott az augusztusi és a júliusi összeg is. A szeptemberi 14 százalékkal kisebb a maximált árnál, és – bár lehet ennél több vagy kevesebb is – a gazdasági portál szerint minden bizonnyal nem várható lényeges változás jelen körülmények között.
Ugyanakkor természetesen sok minden függ attól is, mennyire hideg lesz az előttünk álló tél, és ha szükség lesz importra, akkor milyen áron lehet majd beszerezni a külföldi gázt. Jelen állás szerint a romániai tározók több mint 98 százalékban telítettek – közölte az Economica.net portál.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!