Fotó: Pixabay.com
Nem árt, ha igyekeznek azok, akik az Első otthon program keretében szeretnének idén lakást vásárolni, a Tudose-kormány ugyanis tovább csökkentette a rendelkezésre álló pénzösszeget.
2018. január 02., 15:492018. január 02., 15:49
Mielőbb elő kell készíteniük pályázati iratcsomójukat mindazoknak, akik a 2018-as év folyamán az Első otthon program keretében szeretnének jelzáloghitelt igényelni, a szociálliberális kormány ugyanis több éves programja részeként lényegesen csökkentette az idén rendelkezésre álló keretet az előző években kiutalt erőforrásokhoz képest.
Ez pedig nagy érvágást jelenthet azok számára, akik bíztak abban, hogy 5 százalékos önrész és az egyre emelkedő bankközi kamatláb tudatában is viszonylag kedvezményes kamatfeltételek mellett tudnak lakást vásárolni, mint ahogy az ingatlanpiacot is negatívan érintheti, hiszen a tavalyi év folyamán értékesített új lakások kétharmadát első otthonos hitelből finanszírozták. ű
A kormány a tavalyi évben 2,5 milliárd lejt irányzott elő állami garanciára a 2016-os 2,94 milliárd lej után. Idén ez az összeg 2 milliárd lejre csökken, és ezen a szinten marad 2019–2020-ban is, hogy 2021-ben már csak 1,5 milliárd lej álljon rendelkezésre.
Ugyanakkor a kormány hosszabb távú tervei között szerepel az is, hogy az Első otthon szociális programmá váljon, vagyis csak a leginkább rászorulók legyenek a haszonélvezői.
Az ellenzéknek azonban nem tetszenek a Tudose-kabinet tervei, és a programra szánt költségvetés bővítését kérik. Iancu Caracotă nemzeti liberális párti (PNL) szenátor keddi közleményében leszögezte, a kormány fokozatosan „el akarja temetni” a fiatalokat lakáshoz segítő, az elmúlt években hatalmas sikernek programot.
– fogalmaz az ellenzéki honatya, felszólítva a kormányt, hogy már az első költségvetés-kiigazítás alkalmával növelje a rendelkezésre álló keretet.
„A program tulajdonképpen befektetés a fiataljaink biztosabb jövőjébe, amit a kormánynak szem előtt kell tartania” – érvelt a liberális politikus, kitérve arra is, hogy a kilátástalanság miatt aggasztó méreteket ölt a fiatalok elvándorlása.
Mint ismeretes, az Első otthon programot nyolc éve indították útjára, hogy felrázzák a nemzetközi gazdasági válság által sújtott ingatlanpiacot. Azóta csaknem 230 ezer lakás talált gazdára a program keretében nyújtott hitelnek köszönhetően.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
Hatlejes euróárfolyamot és legalább 30 százalékos munkanélküliséget hozott volna, ha a kormány július 8-ig nem dolgozta volna ki a jelentős adóemeléseket tartalmazó megszorító csomagot a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására.
A béreket és a nyugdíjakat idén nem indexálják az infláció mértékével, a prioritás az, hogy 2025 végéig biztosítsák a kifizetéseket – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
szóljon hozzá!