Fotó: Pixabay.com
Nem árt, ha igyekeznek azok, akik az Első otthon program keretében szeretnének idén lakást vásárolni, a Tudose-kormány ugyanis tovább csökkentette a rendelkezésre álló pénzösszeget.
2018. január 02., 15:492018. január 02., 15:49
Mielőbb elő kell készíteniük pályázati iratcsomójukat mindazoknak, akik a 2018-as év folyamán az Első otthon program keretében szeretnének jelzáloghitelt igényelni, a szociálliberális kormány ugyanis több éves programja részeként lényegesen csökkentette az idén rendelkezésre álló keretet az előző években kiutalt erőforrásokhoz képest.
Ez pedig nagy érvágást jelenthet azok számára, akik bíztak abban, hogy 5 százalékos önrész és az egyre emelkedő bankközi kamatláb tudatában is viszonylag kedvezményes kamatfeltételek mellett tudnak lakást vásárolni, mint ahogy az ingatlanpiacot is negatívan érintheti, hiszen a tavalyi év folyamán értékesített új lakások kétharmadát első otthonos hitelből finanszírozták. ű
A kormány a tavalyi évben 2,5 milliárd lejt irányzott elő állami garanciára a 2016-os 2,94 milliárd lej után. Idén ez az összeg 2 milliárd lejre csökken, és ezen a szinten marad 2019–2020-ban is, hogy 2021-ben már csak 1,5 milliárd lej álljon rendelkezésre.
Ugyanakkor a kormány hosszabb távú tervei között szerepel az is, hogy az Első otthon szociális programmá váljon, vagyis csak a leginkább rászorulók legyenek a haszonélvezői.
Az ellenzéknek azonban nem tetszenek a Tudose-kabinet tervei, és a programra szánt költségvetés bővítését kérik. Iancu Caracotă nemzeti liberális párti (PNL) szenátor keddi közleményében leszögezte, a kormány fokozatosan „el akarja temetni” a fiatalokat lakáshoz segítő, az elmúlt években hatalmas sikernek programot.
– fogalmaz az ellenzéki honatya, felszólítva a kormányt, hogy már az első költségvetés-kiigazítás alkalmával növelje a rendelkezésre álló keretet.
„A program tulajdonképpen befektetés a fiataljaink biztosabb jövőjébe, amit a kormánynak szem előtt kell tartania” – érvelt a liberális politikus, kitérve arra is, hogy a kilátástalanság miatt aggasztó méreteket ölt a fiatalok elvándorlása.
Mint ismeretes, az Első otthon programot nyolc éve indították útjára, hogy felrázzák a nemzetközi gazdasági válság által sújtott ingatlanpiacot. Azóta csaknem 230 ezer lakás talált gazdára a program keretében nyújtott hitelnek köszönhetően.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!