Ársapkával vagy anélkül? Három forgatókönyv létezik az energiaárak alakulására
Fotó: Pixabay
Három forgatókönyvet vázolt fel csütörtökön az Intelligens Energia Egyesület (AEI) arra, hogy mennyit kell majd fizetniük a háztartásoknak a földgázért és az elektromos energiáért április elsejétől, amikor hatályukat vesztik a jelenleg érvényben lévő árkorlátozó rendelkezések.
2025. január 09., 13:592025. január 09., 13:59
A szakmai szervezet közleményében ismertetett
Ebben az esetben a földgáz ára 0,310 lej marad kW-óránként.
Az AEI elnöke, Dumitru Chisăliţă szerint a villamos energia esetében várhatóan két árszintet határoznak meg. Ennek megfelelően
Az utóbbi háztartások számára ez 21 százalékos árcsökkenést, a havi 100 kilowattóránál kisebb fogyasztású háztartások számára azonban 17 százalékos árnövekedést fog jelenteni – magyarázta a szakember. Az árak áfával együtt értendők.
Szerda esti Facebook-bejegyzése szerint Sebastian Burduja energiaügyi miniszter arra törekszik, hogy a 2025. április elseje utáni energiaszámlák ne terheljék meg jelentősen a háztartások költségvetését.
Ebben az esetben
Az elektromos energia esetében ez 21 százalékos árcsökkenést jelent a havi 255 kilowattóránál nagyobb fogyasztású, 43 százalékos drágulást a 100–255 kilowattóra közötti fogyasztású, illetve 51 százalékos drágulást a 100 kilowattóránál kisebb fogyasztású háztartások számára – idézte Dumitru Chisăliţát az Agerpres.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
Ebben az esetben
Az áram esetében ez 6 százalékos árnövekedést jelent a havi 255 kilowattóránál nagyobb fogyasztású, 72 százalékos drágulást a 100–255 kilowattóra közötti fogyasztású, illetve 102 százalékos drágulást a 100 kilowattóránál kisebb fogyasztású háztartások számára.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!