A javaslat szerint a jövőben csak azok a háztartások kaphatnak energiaár-támogatást, amelyek az energiaszámlák kifizetése után a szegénységi küszöb alá kerülhetnek az állam közbelépése nélkül
Fotó: Jakab Mónika
Szerda esti Facebook-bejegyzése szerint Sebastian Burduja energiaügyi miniszter arra törekszik, hogy a 2025. április elseje utáni energiaszámlák ne terheljék meg jelentősen a háztartások költségvetését.
2024. december 12., 11:582024. december 12., 11:58
A tárcavezető a sérülékeny fogyasztók védelmével és az energiaszegénység elleni küzdelemmel foglalkozó tárcaközi bizottság első tanácskozásáról számolt be.
Bejegyzése szerint az ülésen javaslatokat tett a 2025. április 1-jétől bevezetendő új energiaár-támogatási rendszer alapelveire.
Vagyis azok a háztartások, amelyek az energiaszámlák kifizetése után a szegénységi küszöb alá kerülhetnek az állam közbelépése nélkül.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
Burduja szerint növelni kell azt az egy főre számolt jövedelemhatárt, amely fölött a háztartások jogosultak lesznek energiaár-támogatásra. „Előzetes számításaink azt mutatják, hogy a mostani jövedelemhatár túl alacsony” – írta bejegyzésében.
Bejegyzése végén Burduja emlékeztetett, hogy 2025. április 1-jéig a gáz- és villamosenergia-árak jelenlegi kompenzációs rendszere marad érvényben.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
Törölte a képviselőház szerdai ülésén a 2024/32-es sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvény tervezetéből azt az előírást, amely energiatárolásra kötelezte volna a napelemet telepített áramtermelő-fogyasztókat.
A romániai munkáltatók 76 százaléka mondta azt, hogy karácsonyra különböző juttatásokkal készül kedveskedni alkalmazottainak egy friss felmérés szerint.
Romániát „nagymértékű” áramkimaradások veszélye fenyegeti az energiaimporttól való fokozott függőség miatt – kongatta meg a vészharangot az energiaügyi minisztérium.
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 novemberében 2023 novemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint a nemteljesítő hitelek aránya 2024 szeptemberének végén 2,54 százalék volt, szemben a júniusi 2,49 százalékkal.
Az októberi 4,67 százalékról novemberben 5,11 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Európai Unióban tavaly nyugdíjba vonult személyek 13 százaléka dolgozott tovább, míg a lista végén álló Romániában mindössze 1,7 százalékuk vállalt munkát – derül ki az Eurostat munkaerő-felmérésének hétfőn közzétett adataiból.
Versenykorlátozó magatartás gyanúja miatt vizsgálatot indított a Nike ellen a Versenytanács.
Két, illetve négy banival csökkentette a normál benzin és a standard gázolaj literenkénti árát a legnagyobb romániai piacvezető olajipari vállalat, a Petrom. Az áresésnek köszönhetően egyes töltőállomásokon már 7 lej alatti áron lehet benzint tankolni.
Miközben már a múlt héten kiderült, hogy csak azért nem haladta még meg az 5 lejes lélektani határt a lej–euró-árfolyam, mert a BNR devizatartalékokat adott el, hétfőn a váltóknál 5 lej feletti árfolyamon kínálták az eurót.
szóljon hozzá!