Nem túl felvillanyozó. Ársapka nélkül lehetnek olyan fogyasztók is, akiknek csaknem megduplázódik a villanyszámlája, hacsak nem sikerül csökkenteniük a fogyasztást
Fotó: Jakab Mónika
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le. A valóság pedig az, hogy – a jelenlegi fogyasztói besorolástól függetlenül – minden villanyszámla értéke nőni fog, hacsak nem sikerül csökkenteni a fogyasztást, vagy a jelenleg hatalmon levő bukaresti kormány ígéreteinek megfelelően nem hosszabbodik meg az ársapka időtartama a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében.
2024. november 27., 13:582024. november 27., 13:58
2024. november 27., 14:182024. november 27., 14:18
„Az Electrica Furnizare ajánlatokat küldött azoknak a háztartási ügyfeleknek, akiknek az áramszolgáltatási szerződése az év végén jár le. Az általunk elemzett ajánlat szerint két nagyon érdekes hír van” – mutatott rá szerdai elemzésében az Economica.net gazdasági portál az ársapka témájában.
Rámutattak: az első az, hogy az Electrica Furnizare az eddig megszokottól eltérően olyan árajánlattal áll elő, amely csak az év első felében, 2025. január 1. és 2025. június 30. között érvényes.
A második az az ár, amelyet 2025. április 1-je után fognak majd felszámítani az ügyfeleknek, addig ugyanis – legalábbis az eddigi jogszabályok szerint – az árakon marad az ársapka, utána viszont szabadpiaci árak lesznek érvényesek, ha a bukaresti kormány a már belebegtetett ígérgetéseinek megfelelően nem hosszabbítja meg az árkorlátozást.
Az energiaszolgáltatók november elsejétől kötelesek lesznek tájékoztatni ügyfeleiket arról, hogy 2025. április 1-jétől megszűnik az árplafon – áll az ANRE rendelettervezetében.
Vagyis jelen állás szerint március 31-ig az Electrica – a többi szolgáltatóhoz hasonlóan – a törvényben szereplő fogyasztási sávok által maximált árakat alkalmazza, azaz 0,68 lej, 0,80 lej és 1,3 lej, maximális árak a hálózati tarifákkal, adókkal és áfával együtt.
2025. április 1-jétől azonban a vállalat fogyasztástól függetlenül egységes árat javasol ügyfeleinek, amely 0,775 lej/kWh, és csak az aktív energiát (kWh) jelenti, s ehhez még hozzáadódnak az átviteli, elosztási tarifák és adók.
Az Electrica ügyfelei a fogyasztási hely szerinti elosztási területtől függően 1,35 lej/kWh és 1,48 lej/kWh közötti végső árakat fognak fizetni – írja az elemzés.
Amely szerint a jelenleg legalacsonyabb tarifát fizetők esetében 98 százalékos, a középső kategóriába besoroltak számára 68 százalékos, a nagyfogyasztók számára 3,8 százalékos lehet az áprilisi drágulás mértéke az ársapka megszüntetése esetén.
Azt viszont, hogy megszűnik-e az ársapka, nem lehet egyelőre biztosan kijelenteni, mint ahogy az ellenkezőjét sem. Tény, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök a múlt heti kormányülés elején úgy nyilatkozott, a kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Néhány nappal korábban Radu Oprea gazdasági miniszter a Szociáldemokrata Párt (PSD) 2025–2028-as kormányprogramjába foglalt gazdasági intézkedéseket ismertető sajtótájékoztatón beszélt az ársapka megtartásáról. Oprea szerint nem szabad kivezetni az energiaár-sapkát 2025 márciusában, annak addig érvényben kell maradnia, amíg megtalálják a megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
„Ki akarunk szállni ebből a rendszerből, mert a beszállítók szerepe nem ez az energiapiacon, és azt szeretnénk csinálni, amiben jók vagyunk: biztosítani az energiát, nem pedig a román állam által meghatározott árcsökkentéseket fizetni” – jelentette ki Daniela Dărăban, az Energiaszolgáltatók Egyesületeinek Szövetségének (ACUE) ügyvezető igazgatója egy október végi konferencián. Jelezte, hogy ha az árak ilyen módon történő maximalizálása folytatódik, az kezd káros lenni a piacra nézve, mivel nincs likviditás, nincs verseny. „Ha mondjuk két évig a nagykereskedelmi piac rendkívüli áremelkedése indokolta, most már egyáltalán nem indokolt, és kezd káros lenni” – mondta az ACUE igazgatója.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!