Nem túl felvillanyozó. Ársapka nélkül lehetnek olyan fogyasztók is, akiknek csaknem megduplázódik a villanyszámlája, hacsak nem sikerül csökkenteniük a fogyasztást
Fotó: Jakab Mónika
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le. A valóság pedig az, hogy – a jelenlegi fogyasztói besorolástól függetlenül – minden villanyszámla értéke nőni fog, hacsak nem sikerül csökkenteni a fogyasztást, vagy a jelenleg hatalmon levő bukaresti kormány ígéreteinek megfelelően nem hosszabbodik meg az ársapka időtartama a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében.
2024. november 27., 13:582024. november 27., 13:58
2024. november 27., 14:182024. november 27., 14:18
„Az Electrica Furnizare ajánlatokat küldött azoknak a háztartási ügyfeleknek, akiknek az áramszolgáltatási szerződése az év végén jár le. Az általunk elemzett ajánlat szerint két nagyon érdekes hír van” – mutatott rá szerdai elemzésében az Economica.net gazdasági portál az ársapka témájában.
Rámutattak: az első az, hogy az Electrica Furnizare az eddig megszokottól eltérően olyan árajánlattal áll elő, amely csak az év első felében, 2025. január 1. és 2025. június 30. között érvényes.
A második az az ár, amelyet 2025. április 1-je után fognak majd felszámítani az ügyfeleknek, addig ugyanis – legalábbis az eddigi jogszabályok szerint – az árakon marad az ársapka, utána viszont szabadpiaci árak lesznek érvényesek, ha a bukaresti kormány a már belebegtetett ígérgetéseinek megfelelően nem hosszabbítja meg az árkorlátozást.
Az energiaszolgáltatók november elsejétől kötelesek lesznek tájékoztatni ügyfeleiket arról, hogy 2025. április 1-jétől megszűnik az árplafon – áll az ANRE rendelettervezetében.
Vagyis jelen állás szerint március 31-ig az Electrica – a többi szolgáltatóhoz hasonlóan – a törvényben szereplő fogyasztási sávok által maximált árakat alkalmazza, azaz 0,68 lej, 0,80 lej és 1,3 lej, maximális árak a hálózati tarifákkal, adókkal és áfával együtt.
2025. április 1-jétől azonban a vállalat fogyasztástól függetlenül egységes árat javasol ügyfeleinek, amely 0,775 lej/kWh, és csak az aktív energiát (kWh) jelenti, s ehhez még hozzáadódnak az átviteli, elosztási tarifák és adók.
Az Electrica ügyfelei a fogyasztási hely szerinti elosztási területtől függően 1,35 lej/kWh és 1,48 lej/kWh közötti végső árakat fognak fizetni – írja az elemzés.
Amely szerint a jelenleg legalacsonyabb tarifát fizetők esetében 98 százalékos, a középső kategóriába besoroltak számára 68 százalékos, a nagyfogyasztók számára 3,8 százalékos lehet az áprilisi drágulás mértéke az ársapka megszüntetése esetén.
Azt viszont, hogy megszűnik-e az ársapka, nem lehet egyelőre biztosan kijelenteni, mint ahogy az ellenkezőjét sem. Tény, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök a múlt heti kormányülés elején úgy nyilatkozott, a kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Néhány nappal korábban Radu Oprea gazdasági miniszter a Szociáldemokrata Párt (PSD) 2025–2028-as kormányprogramjába foglalt gazdasági intézkedéseket ismertető sajtótájékoztatón beszélt az ársapka megtartásáról. Oprea szerint nem szabad kivezetni az energiaár-sapkát 2025 márciusában, annak addig érvényben kell maradnia, amíg megtalálják a megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
„Ki akarunk szállni ebből a rendszerből, mert a beszállítók szerepe nem ez az energiapiacon, és azt szeretnénk csinálni, amiben jók vagyunk: biztosítani az energiát, nem pedig a román állam által meghatározott árcsökkentéseket fizetni” – jelentette ki Daniela Dărăban, az Energiaszolgáltatók Egyesületeinek Szövetségének (ACUE) ügyvezető igazgatója egy október végi konferencián. Jelezte, hogy ha az árak ilyen módon történő maximalizálása folytatódik, az kezd káros lenni a piacra nézve, mivel nincs likviditás, nincs verseny. „Ha mondjuk két évig a nagykereskedelmi piac rendkívüli áremelkedése indokolta, most már egyáltalán nem indokolt, és kezd káros lenni” – mondta az ACUE igazgatója.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!