2010. augusztus 25., 10:372010. augusztus 25., 10:37
„Jelen pillanatban, a törvényes eljárás szerint hét betöltetlen állásból egyet be lehet tölteni. Kértem, hogy végezzék el a felmérést, nézzék meg, hogy ezen elv szerint még hány betöltetlen állás marad, és ott adjanak posztokat, ahol valóban gond van. Szeptember elseje után, az átszervezést követően megnézzük, hány embert alkalmazhatunk. Nem lehet egy időben átszervezést végezni és alkalmazni is” – mondta Boc. A kormánykoalícióhoz közel álló források szerint a kormány elutasította Cseke Attilának a giuleşti-i szülészeten bekövetkezett tűzeset után tett javaslatát.
„A koalícióban nagyon heves vita alakult ki. Az egészségügyi miniszter állások ezreinek felszabadítását kérte, de ezt a miniszterelnök a pénzügyminiszterrel egyetemben kategorikusan elutasította” – közölték tegnap a Mediafax hírügynökséggel az idézett források. Az augusztus 18-i ülésen Cseke Attila az orvosok fizetésének emelését is kérte az új bérezési törvény szerint.
„Nem hiszem, hogy valamennyi befagyasztott állást fel lehetne oldani, de legalább azokat fel kellene szabadítani, amelyeket sürgősen be kell tölteni” – mondta akkor a miniszter, hozzátéve, hogy a kormány e heti ülésén dönthet a kérdésben. Emil Boc azonban szombaton bejelentette, hogy szeptemberben felmérik az egészségügyi rendszerben levő felszabadítható állásokat, s ennek függvényében módosítanak majd a jelenlegi eljáráson. Mint ismeretes, 2009-től fagyasztották be az állásokat, azóta az alkalmazottak száma folyamatosan csökken, többen kiléptek a rendszerből, és külföldön vállaltak állást.
Elfogadta tegnap a szenátus a kórház-decentralizációról szóló 2010/48. sürgősségi kormányrendeletet. Cseke Attila egészségügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a szaktárca törleszti a 2010. június 30-i határidőn túli adósságokat, annak ellenére, hogy a rendeletben a március 31-i határidő szerepelt. A szenátusban elfogadott rendeletet a képviselőháznak is jóvá kell hagynia.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.