Fotó: A szerző felvétele
2010. június 29., 10:372010. június 29., 10:37
Megtudtuk: bár a nyitásra csak ősszel kerül sor, a nagyszalontai elöljáró már több száz önéletrajzot juttatott el a céghez. Az elmúlt három és fél évben ugyanis a helyi RMDSZ-szervezet komoly álláskereső-adatbázist alakított ki azoknak a cv-iből, akik elvesztették a munkahelyüket, vagy csak váltani szeretnének. Török László elmondása szerint ennek segítségével több száz magyar embernek sikerült munkahelyet találni különböző cégeknél, és ezt a számot a továbbiakban növelni szeretné. Jó lehetőség kínálkozik a Jász-Plasztik befektetésén kívül is. A városban néhány éve működő, osztrák tulajdonú ADA bútorgyár hamarosan kétszeresére növekszik, és a mostani 450-ről 750-re emelné dolgozói számát. Török László ezt azért is tartja különösen jónak, mert a gyár nem szalagmunkásokat, hanem szakképzett alkalmazottakat foglalkoztat, az átlaghoz képest jó fizetéssel. Az Ipec céggel éppen ma tárgyal az elöljáró egy tervezett befektetésről, csarnoképítésről a város keleti kijáratánál. Török László azt mondja, mindent megtesz, hogy a helyi gazdaságon segítsen, de mint megjegyezte, az utóbbi időben egyre kevesebb a helyi önkormányzatok lehetősége.
A Jász-Plasztik modern gyárat készül létrehozni a Nagyszalontától három kilométernyire fekvő madarászi ipartelepen. A vállalkozás elsősorban ázsiai gyárakból hozott televízió- és hűtőgép-alkatrészek összeszerelésével foglalkozik, ezzel párhuzamosan pedig gépkocsikat is forgalmaz. A jászberényi központú cégnek 3200 alkalmazottja van magyarországi városokban, illetve 1800 Szlovákiában. A madarászi ipartelepen ez a második befektető, az augusztusra tervezett megnyitóra Emil Boc román és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is meg szeretnék hívni, tudtuk meg.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.